Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Kayseri Baro Başkanı Konaç:

KAYSERİ (AA) - Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezasına mahkum edilmesine ilişkin, "Bu kadar kısa sürede, 20 dakikada 528 idam cezası vermek, böyle bir yargılama yapmak bir yana bunun hükmünü okumak bile mümkün değil. Dolayısıyla önceden hazırlandığı, tasarlandığı ve mahkemenin aslında bir gösteriden ve şovdan ibaret olduğu açıkça görülüyor" dedi.

Konaç, AA muhabirine, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın seçimlerde kazandığı zaferden sonraki askeri darbeyi, yapıldığı gün itibariyle de kabul etmediklerini söyledi.

O günden beri yaşanan gelişmeleri de Türkiye halkı olarak takip ettiklerini ifade eden Konaç, yaşanan her hadisenin Türkiye'de kamu vicdanını yaraladığını kaydetti.

Konaç, Türkiye'de geçmişteki darbeler göz önüne alındığında, Mısır'da da benzerlerinin yaşandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Her darbe, her ihtilal, mazlumlar üzerinden kendi yerini sağlamlaştırmaya çalışır. Mısır'da bugün gelinen nokta, ne yazık ki darbecilerin kendi yerini sağlamlaştırmak için yine mazlumlar üzerinden hem dünyaya hem de kendi halkına mesaj verme olayıdır. Buna hukuki bir mahkeme kararı olarak bakmak asla doğru değil. Bu, siyasi bir karardır ve halka korku ve sindirme noktasında bir mesaj verilmeye çalışılmaktadır. Ben bunu siyasi bir amaç ve hedef gözetilerek verilmiş bir karar olarak görüyorum. Yargılamaları bilen biri olarak ve baro başkanı olarak da söylüyorum ki bu kadar kısa sürede, 20 dakikada 528 idam cezasını vermek, böyle bir yargılama yapmak bir yana bunun hükmünü okumak mümkün değil. Dolayısıyla önceden hazırlandığı, tasarlandığı ve mahkemenin aslında bir gösteriden ve şovdan ibaret olduğu açıkla görülüyor. Bu şekilde de Mısır halkına mesaj verilmeye çalışılıyor."

- "Mısır'da yaşananlarda tarihteki hukuk trajedilerinden bir tanesine benziyor"

Mısır'daki tablonun kendisine, Türkiye'deki İstiklal Mahkemeleri'nin aldığı kararları hatırlattığını dile getiren Konaç, şu ifadeleri kullandı:

"Ne yazık ki bazı karalar 3 gün içinde alınmış. Birinci gün sanıklar dinlenmiş, ikinci gün mahkeme mütalaa yapmış, üçüncü gün verilen infaz kararları, idam kararları gerçekleşmiş. Hatta öyle zamanlar olmuş ki infaz gerçekleşmiş ama kararlar infazdan sonra yazılmış. Tarihte böyle hukuk trajedileri var. Mısır'da yaşananlar da tarihteki bu hukuk trajedilerinden bir tanesine benziyor. Bundan dolayı orada direnen, emperyalizme direnen, ülkesini, toprağını, vatanını seven insanların maruz kaldığı bu kararlar, mahkeme kararları, dünyadaki hiçbir insani vicdanda yer bulmayacak, darbeciler eninde sonunda bunun bedelini ödemek zorunda kalacaklardır. Ben buradan kardeşlerime dua ediyorum. Tüm dünyayı da oradaki mazlumlarla el ele vererek, darbelerin bitmesi ve bu idamları engellemek için insani, ahlaki ve hukuki bir duruşa davet ediyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com