Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Başbakan Yardımcısı Arınç:

BARTIN (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mısır’daki darbe karşıtlarına yönelik idam kararlarına ilişkin, “Görüyoruz ki bugün 26 kişiyi 1 dakikada idama mahkum edecek kadar trajik bir gerçekle karşı karşıyayız. Bundan büyük bir üzüntü duyuyorum, bunu büyük bir nefretle lanetliyorum" dedi.

Arınç, Cumhuriyet Meydanı'nda katıldığı mitingin ardından bir gazetecinin Mısır’da darbe karşıtı 528 sanığa yönelik idam kararına ilişkin sorusunu yanıtladı.

 Gelişmeleri büyük üzüntüyle izlediğini anlatan Arınç, “Mısır’da darbenin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Bu yıl içerisinde antidemokratik çalışmalar yapıldı. Sayın Mursi ve onunla birlikte olanlar suçlandı, cezaevine atıldı. Ölenler, yargılananlar oldu. Biz de daha işin başından bu yana Türkiye Hükumeti olarak darbenin artık kabul edilemez olduğunu, halkın oyuyla gelmiş cumhurbaşkanı ve onun hükumetinin darbe yoluyla devrilmesinin bütün dünya için ayıp teşkil ettiğini ifade ettik ve buna karşı çıktık. Ne var ki bizden başka da bunu yüksek sesle söyleyen başka ülke olmadı” diye konuştu.  

Arınç tüm darbelerden sonra benzer süreçler yaşandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye de bunu yaşadı. Siyasetçiler suçlanır, birtakım üzerlerine suç atılır ve bu hayali suçlarla yargılanır ve mahkum edilir. Aynen Mısır'da da öyle oldu. Hayali suçlamalarla, iftiralarla gözden düşürmek ve itibarsızlaştırmak için ve darbeyi yapanları yükseltmek ve güçlendirmek için her zaman yaptıkları gibi davalar açtılar, tutukladılar ve onları beyaz elbiseleriyle sorguya çektiler. Görüyoruz ki bugün 26 kişiyi 1 dakikada idama mahkum edecek kadar trajik bir gerçekle karşı karşıyayız. Bundan büyük bir üzüntü duyuyorum, bunu büyük bir nefretle lanetliyorum. Bu, dünyanın hiçbir yerinde bundan sonra görülecek bir olay değildir. Adil bir yargılama olmamıştır daha işin başından bu yana."

- "İnsanın tüylerini diken diken ediyor"

İhvan'ın siyasi hareket olmasına, temsilcileri anayasa oylamasında ve hükumet seçimlerinde kabul edilmiş olmasına rağmen yasa dışı ilan edildiğini anımsattı.

Arınç, şöyle devam etti:

"İhvan hareketinin önde gelenleri de cezaevine atıldı. Birbirini destekleyen bu olaylar gösteriyor ki cumhurbaşkanlığı seçimlerine anayasa referandumundan sonra gidecek olan Mısır'da geçmişteki siyasi gelişmeleri tamamen ortadan kaldıracak bir süreç yaşanıyor. Buna bütün dünyanın kayıtsız kalmaması lazım. Özellikle de idam artık tüm dünyada ret edilmiş, ortadan kaldırılmış bir suçun sonucu ceza olmasına rağmen, 500'den fazla kişinin idam edilecek olması, insanın tüylerini diken diken ediyor. Bunun kötü bir örneğini geçtiğimiz aylarda Bangladeş’te yaşadık. 70'in üzerinde yaşı olan insanlar hükumet tarafından suçlandı ve mahkemeler idam kararı verdi. Henüz idam edilmeyi bekleyenler de var. Türkiye ve bazı batılı ülkeler, idam yapılmaması konusunda uyardı ama maalesef o günkü yönetim bunu dinlemedi." 

Türkiye'nin başbakanını ve iki bakanını darbeden sonra idam etmenin ayıbını taşıdığını anlatan Arınç, "Hamdolsun ki darbelerin bütün izlerini taşıyan, birtakım geçmişten bu yana kalan tortuların hepsi ret edildi. Anayasamız ve kanunlar değişti, darbecilik, cuntacılık ve seçilmiş hükumetler antidemorkatik usullerle devirme yöntemleri terk edildi. Türkiye olarak bu ayıptan kurtulduğumuza inanıyorum, darısı başka ülkelerin başına" şeklinde konuştu.

- "Mısır, ablukaya alınmalı"

"Şüphesiz ABD'nin de Avrupa Birliğinin de gerekiyorsa Rusya'nın da bu idam cezalarını tanımadığını, hukuk dışı uygulama olduğunu ve kesinlikle sürecin devam etmemesi gerektiğini söylemeleri ve Mısır'ı abluka altına almaları gerekiyor" diyen Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yoksa Allah saklasın, bu idamlar yapılacak olursa Mısır, Mısır halkı, demokrasi, insanlık kaybeder, bunun sonucunun acı ve trajik olmasını arzu etmeyiz. Çok üzüntülüyüm ama bu gelişmenin sonuçlarının bu şekle dönüşebileceğini herkesin tahmin etmesi gerekirdi çünkü bildik usullerle yola çıktılar, susturdular, reddettiler, kapattılar, itham ettiler ve adil yargılama yapmadılar, savunma imkanı vermediler. Şimdi de sıkılmadan utanmadan idam kararı veriyorlar. Yazıklar olsun.*

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com