Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
MAZLUMDER, İHH ve diğer sivil toplum kuruluşu üyeleri, Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde kararı protesto etti

ANKARA (AA) - İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve diğer sivil toplum kuruluşu üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti.

Cuma namazı sonrası Kocatepe Camisi bahçesinde toplanan grup, sloganlar atarak Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önüne kadar yürüdü. 

Mısır Büyükelçiliği önünde grup adına açıklamayı okuyan Mehtap Toruntay, hangi ülkede olursa olsun darbelerin, uluslararası destek olmadığı sürece gerçekleştirilemeyeceğini söyledi. 

Mısır darbesine ilişkin Toruntay, "Bu darbe İslam coğrafyasında örgütlü İslami yapıların zayıflatılması, itibarsızlaştırılması, kriminalize edilmesi ve bu sayede söz dinleyen kukla yönetimlerin önünün açılması projesinin bir parçasıdır. Bangladeş'te Cemaati İslami yönetici ve mensuplarına yönelik yargı darbesiyle General Sisi darbesi bu bakımdan akraba darbelerdir. Cemaati İslami'nin kapatılması kararı da İslam dünyasının en köklü siyasi hareketi olan İhvan'ın Mısır'da kapatılması kararı da akraba kararlardır" dedi. 

Uluslarüstü güçler, Avrupa, AB ve BM'nin, Mısır'da yaşanan katliamın suç ortağı olduğunun altını çizen Toruntay, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da en az diğer uluslarüstü kuruluşlar kadar sorumlu oluğunu ifade etti. 

Toruntay, bu sürecin ardından, şiddete teşvik ve karakollara saldırı suçlamasıyla darbeye ve darbecilere direnen 528 kişinin 25 Mart'ta idama mahkum edildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu kararlar hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmediği gibi tamamıyla siyasi kararlardır. Evrensel hukuk ölçütlerine göre gayri meşru hükmünde olan kararların uygulanması halinde, insanlık tarihine yeni bir kara leke eklenecektir. Mısır darbe yönetimine destek veren başta Batılı ülkeler olmak üzere bütün ülkeler, bu idamların gerçekleşmesi durumunda cinayetlerin ortağıdır. Bütün provokasyonlara rağmen şiddeti reddederek sivil direnişini sürdüren ve katliamlara rağmen şiddete yönelmeyeceğini açıklayan İhvan-ı Müslimin Hareketi'ni bu izzetli, vakur duruşu ve sonuna kadar muhafaza etmeye, dünya ülkelerini ve uluslarüstü organizasyonları Mısır'da yaşanan darbeye ve katliamlara karşı hukuki ve ahlaki bir duruş sergilemeye ve yaptırım uygulamaya davet ediyoruz. Darbeci Sisi ve gayri meşru Mısır yönetimi, gerçekleştirdikleri katliamlar ve insanlık suçları nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanmalı, Mısır'da bir an önce uluslararası denetime açık, toplumun bütün kesimlerinin ve siyasi organizasyonlarının adil şekilde yarışabildiği seçimlere gidilmelidir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com