Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
AK Parti İzmir İl Teşkilatı, Mısır'da, mahkemenin Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişi hakkında verdiği idam cezası kararına Konak Meydanı'nda tepki gösterdi

İZMİR (AA) - Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Denizli'de düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi.

AK Parti İzmir İl Teşkilatı, Mısır'da, mahkemenin Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişi hakkında verdiği idam cezası kararına Konak Meydanı'nda tepki gösterdi.

Konak Meydanı'nda toplanan AK Parti İzmir İl gençlik ve kadın kolları başkanlığına üye partililer, ellerinde "İnsanlık ölüyor, dünya susuyor", "Mısır hiç değişmedi, zindanları Yusuf dolu" ve idam kararlarına tepki gösteren çeşitli dövizler taşıdılar.

Rabia işareti yapan partililer, tekbir getirdi, "Zulme sessiz kalmayacağız" sloganı attı. Temsili olarak idam sehpası kuruldu, bazı partililer kefen giydi.

AK Parti İzmir Gençlik Kolları Başkanı Bilal Kırkpınar, burada yaptığı basın açıklamasında, Muhammed Mursi'nin 17 Haziran 2012'de Mısır'ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu, demokrasi dışı yollarla, darbeyle koltuğundan indirildiğini, darbenin karşısında duran binlerce Mısırlının katledildiğini anlattı.

Mısır'da yaşanan insanlık dramına dünyanın göz yumduğunu vurgulayan Kırkpınar, şöyle konuştu:

"Kahire'nin güneyinde yer alan Minya'daki ceza mahkemesinin tüm evrensel hukuk normlarını yok sayarak 528 kişi hakkındaki vermiş olduğu idam kararı bardağı taşıran son damla olmuştur. Bir sosyal paylaşım sitesinin kapatılması üzerine 24 saat geçmeden açıklama yapma gereği duyan uluslararası kurum ve kuruluşlar, 'internet özgürlüğü elden gidiyor' diye açıklamalar yapanlar, Türkiye'deki toplumsal provokasyonları ve sokak eylemlerini perde arkasından destekleyip manipüle eden ve ardından 'endişeliyiz' mesajları veren batılı devletler, ne acıdır ki 528 kişinin yaşam özgürlüğü ile ilgili tek bir kelime açıklama yapmamış ve bu sürecin gizli destekçileri olmuştur. 

Filistin'de, Gazze'de yıllardır yaşanan insanlık dramına karşı susanlar, Suriye'de kimyasal silah kullanımına karşı tek bir kelime edemeyenler, Mısır'da da 528 insanın haksız yere idam edilmesine karşı sessiz kalmaktadırlar. Tüm dünya dilsiz şeytan olsa da bizler susmayacağız ve tüm dünyaya Mısır'da yapılan bu zulmü haykırmaya devam edeceğiz."

AK Parti'nin kurulduğu günden itibaren darbelerin karşısında olup demokrasinin yanında yer aldığının altını çizen Kırkpınar, Mısır halkının bu haklı mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olduklarını vurguladı.

Kırkpınar, Konak Meydanı'nda idam kararlarına tepki olarak imza kampanyası başlattıklarını, toplanan imzaların idam kararlarını onaylayacak olan Mısır müftüsüne gönderileceğini belirterek, tüm vatandaşların bu kampanyaya destek vermelerini istedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com