Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi Aydın, Denizli ve Uşak'ta protesto edildi

İZMİR (AA) -  Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Aydın, Denizli ve Uşak'ta protesto edildi.

Aydın'da AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı'nın organizesinde Atatürk Kent Meydanı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ortak basın açıklamasıyla Mısır'da 528 kişi için verilen idam kararına tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Sami Üner, Mısır'da darbe yönetiminin iktidara gelmesi sonrasında eziyet ve baskıların dinmek bilmediğini, idam kararlarının da bunlardan birisi olduğunu söyledi. 

Mısır'da mevcut şartlar altında görev yapan yargının bağımsız olmasının düşünülemeyeceğini vurgulayan Üner, şunları kaydetti: 

"Bağımsız, güvenilir ve adil olmayan mahkeme, şiddete teşvik bahanesini ileri sürerek 20 dakika süren duruşmada, dakikada 26 idam kararını verdi. Darbe karşıtı 528 Müslüman kardeşimiz darbe yönetimi tarafından idam cezasına çarptırılırken Müslüman ülkeler de dahil tüm dünya bu vahşete sessiz kalıp izlemekle yetiniyor. Türkiye'deki bazı kesimler ağacı bahane ederek sosyal medya ortamında örgütlenip ayaklanırken, Twitter ve Youtube erişime engellendiği için 'özgürlüğe darbe' naraları atarken, tepkiler verirlerken, aynı kesim Mısır'da yaşanan katliama sessiz kalıp 3 maymunu oynayarak kime ve neye hizmet ettiklerini gösteriyor."

Mısır'da idam kararlarının mutlaka durdurulması gerektiğine vurgu yapan çizen Üner, "İslam coğrafyasında durmak bilmeyen şiddete ve kana karşı sessiz kalmak bir insanlık suçudur. Bizler Filistin'deki zulme, Suriye'deki vahşete sessiz kalmadığımız gibi Mısır'daki katliama da sessiz kalmayacağız. Belki de bazı kesimler için kolay bir söylem ama biz sayı olarak söylüyoruz. Bu 528 kardeş, 528 eş, 528 anne ya da baba demek. Türkiye'de yaşanan darbe yönetiminin sözde mahkeme kararlarıyla asmış olduğu ve tarihe demokrasi şehidi olarak geçen merhum Adnan Menderes'in hemşehrileri olarak Mısır'daki mahkemenin 528 Müslüman kardeşimiz için verdiği idam kararını tanımıyor ve bu kararı lanetliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, "Rabia" işaretinin yanı sıra, "2 celsede 528 idam, Sisi'nin zulmü, dünyanın utancı", "İnsanlık daha fazla ölmesin" ve "Zalimi sevemem, zulmü alkışlayamam" yazılı pankartlar taşıyan vatandaşlar, Tekbirler getirerek gelişmeleri protesto etti.

AK Parti İl Gençlik Kolları'nın yanı sıra, Memur Sen'e bağlı tüm sivil toplum kuruluşları, İHH İnsani Yardım Vakfı,  İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, Aymelek Derneği ve Medeniyet Gençliği Derneği'nin aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği organizasyonda, Mısır Müftüsü'ne gönderilmek üzere idam kararının iptali istemiyle imza kampanyası da başlatıldı. 

 

- Denizli

Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Denizli'de düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi.

Delikliçınar Meydanı'nda AK Parti Denizli İl Gençlik Kolları öncülüğünde Memur-Sen, Medeniyet ve İnsani Yardım Derneği (MEDENİYAD) ile çeşitli sivil toplum kuruluşları üyeleri, "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık", "Mısır'a uzanan eller kırılsın", "Katil Sisi, seninleyiz Mursi" şeklinde sloganlar atıp tekbir getirdiler.

Meydanda sembolik olarak darağacı kurulurken, bazı kişiler kefenle eyleme katıldı.

AK Parti Denizli Gençlik Kolları Başkanı Bilal Kılınç, yaptığı açıklamada, Mısır'ın seçimle işbaşına gelen tek cumhurbaşkanı olan Muhammet Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te kanlı bir darbeyle görevden uzaklaştırıldığını, iki hafta önce de 528 İhvan-ı Müslimin mensubunun yarım saatlik bir mahkeme neticesinde idama mahkum edildiğini hatırlattı.

Darbecilerin haksız, hukuksuz ve adaletsiz yapıları tarafından verilen bu kararın, zulmün ve zalimlerin layihası olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Kılınç, şöyle dedi:

"Adına mahkeme dahi denilemeyecek bu yapıların Müslümanları yargılama ve onları idama mahkum etme gibi bir hakları ve yetkileri bulunmamaktadır. Bizler uluslararası kamuoyuna bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet ediyoruz. Mısır'da ve dünyada tamir edilmesi güç tahribatlara neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını ve başta cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere tüm İhvan-ı Müslimin mensuplarının serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu ses ümmetin sesidir. Şahit ol ya Rab! Susmuyoruz ve susmayacağız. Bu vesile ile 21. yüzyılın utanç vesikası olan başta Suriye, Irak, Filistin, Doğu Türkistan ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin son bulması için uluslararası kamuoyunu görevi davet ediyoruz."

Kılınç, Mısır Müftülüğüne verilmek üzere imza topladıklarını belirterek, Mısır Müftülüğünün idam kararını tanımamaması dolayısı ile görevde olanların meşru olmadığının tescil edileceğini kaydetti.

Aralarında kadınların da olduğu gruptakiler, idam kararını protesto ettiler. Meydanda vatandaşlara 529 karanfil dağıtıldı.

- Uşak

AK Parti Gençlik Kolları üyesi grup Uşak'ta da, Mısır'da 528 kişi için verilen idam kararını protesto etti. 

Kent meydanında öğle saatlerinde bir araya gelen AK Parti Uşak Gençlik Kolları ve destek veren bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ellerinde döviz ve pankartlar taşıyıp, slogan atarak 528 kişi için verilen idam kararına tepki gösterdi.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Kuzubaşı, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'da 3 Temmuz'da başlayan süreci büyük bir kaygıyla izlediklerini söyledi. Darbe sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce masum insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kuzubaşı, "Tüm dünya Mısır'da yaşanan olayları sadece izliyor" dedi.

Yaşanan sürecin dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçtiğini ifade eden Kuzubaşı şöyle konuştu:

"Bu hafta 528 İhvan-ı Müslimin Hareketi taraftarı yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkum edildi. Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından tamamen siyasi mülahazalarla verilmiş olan idam kararları Mısır'daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması. Mısır'ın siyasi hayatında tamir edilmesi güç tahribata neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılması ve başta Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılmasını istiyoruz"

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com