Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Sakarya, Bolu ve Zonguldak'ta AK Parti Gençlik Kolları ve bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişinin idama mahkum edilmesine tepki gösterdi

SAKARYA (AA) - Sakarya, Bolu ve Zonguldak'ta AK Parti Gençlik Kolları ve bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişinin idama mahkum edilmesine tepki gösterdi.

AK Parti Sakarya Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Metin Dindar, Adapazarı Kültür Merkezi'nin (AKM) karşısına darağacı bırakan grup adına yaptığı konuşmada, Mısır konusunda darbe sürecinden beri Türkiye'nin tavrının net olduğunu söyledi. 

Takındıkları tavrın Mısır halkına karşı değil, darbeci rejime yönelik olduğunu belirten Dindar, dünyadaki demokrasi mücadelesinin yanında yer aldıklarını kaydetti.

Dindar, halkların egemenlik haklarına saygı duymayanlara asla saygı göstermeyeceklerini dile getirerek, "Halkların iradesine saygı duyanlara her zaman saygı duyduk, bundan sonra da saygı duymaya devam edeceğiz. Mısır 'da askeri darbe sonrasında siyasi ve barışçıl gösteriler sırasında tutuklanan herkes serbest bırakılmalıdır. Demokrasi mücadelesi veren Mısır halkı ve İhvan üyeleri için idam kararını kesinlikle kabul etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Yaşadıkları vahşete rağmen inandıkları yolda ilerleyen Mısırlıların yanında olacaklarını İfade eden Dindar, Gezi Parkı olaylarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "diktatör" olarak lanse eden Avrupa medyasının Mısır'daki idam kararlarına kayıtsız kaldığına dikkati çekti.

- Bolu

AK Parti Bolu Gençlik Kolları'nca organize edilen eyleme katılan grup, Bankalar Caddesi'nde toplandı. Kefen giyerek, boyunlarına ip geçiren 3 protestocu, haklarında idam kararı verilen Mısırlıları temsil etti.

Grup adına konuşan Burak Saygılı, 528 Mısırlı'ya idam kararı veren darbe yönetimini destekleyen Batılı ülkeler ve Arap rejimleri için utanılacak durumda olduğunu belirterek, cuntanın atadığı yargıçların insan aklı ve vicdanıyla dalga geçtiğini söyledi.

"Bu komediye seyirci kalmak, arka çıkmak, cinayete suç ortağı olmak anlamına gelir" diyen Saygılı, şunları kaydetti:

"AK Parti Gençlik Kolları olarak, Baltacıların yarım bıraktığı Rabia katliamının yargıç kılıklı tetikçiler tarafından tamamlanmasına göz yummayız. Bunun nişanesi olarak bir araya geldik. Batı güruhu olanlara rağmen, neden dala darbeye 'darbe' demiyor? Nerede o bahsettikleri demokrasi, nerede insan hakları? Gerçekler karşısında üç maymunlar oynanmaya devam ediyor.

Bu, kabul edilebilecek bir durum değil. Bu, bir dava, ümmet, darbeye karşı duruş meselesidir ama tüm bunlardan önce vicdan meselesidir."

Konuşmanın ardından grup, döviz ve pankartlarla, slogan atarak Hükümet Meydanı'na kadar yürüdü.

Grup, daha sonra dağıldı. 

- Zonguldak

AK Parti Zonguldak Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'ın darbeyle başa gelen illegal yönetim tarafından yönetilmeye çalışıldığını belirtti. 

Darbeyle Mısır halkına yapılan zulmün giderek arttığına dikkati çeken Akbaş, şunları kaydetti:

"Hata, hatayla kapatılmak istenmekte. Bu durum kardeş Mısır halkı üzerinde kapanmayacak derin yaralar açmaktadır. Maalesef 528 Müslüman Kardeş üyesi daha ikinci duruşmalarında uluslararası hukuk normlarına aykırı olarak ve savunma hakları ihlal edilerek, tamamen keyfi ve hukuka aykırı idam cezasına mahkum edilmişlerdir. Hukukun üstünlüğü tartışılmaz ulusal hukuk normudur ancak hukuku kendilerine göre şekillendirenler şu hususu unutmamalıdır ki gün gelecek onlar da şekillendikleri o hukuka muhtaç kalacaklardır.

Dakikada 26 kişiye idam kararı verilmiştir hem de avukatları olmadan ve savunmaları alınmadan. Her fırsatta uluslararası normlardan, hukuktan, adaletten bahsedenler acaba şu an nerede? Neden bu haksızlığa, adaletsizliğe ve keyfiliğe tepki göstermiyorlar?"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com