Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Eskişehir, Giresun ve Çorum'da AK Parti Gençlik Kolları, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti

ÇORUM (AA) - Çorum, Giresun ve Eskişehir'de AK Parti Gençlik Kolları, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti.

Çorum Hürriyet Meydanı'nda toplanan AK Parti Çorum İl Gençlik Kolları üyeleri, sembolik olarak kurulan iki darağacının etrafında Rabia işareti yaparak, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", "Katil Sisi, yaşasın Mursi" sloganlarıyla Mısır'daki darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararını protesto etti.

Grup adına konuşan AK Parti Çorum İl Gençlik Kolları Başkanı Erhan Akar, Mısır'ın seçimle iş başına gelen tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, kanlı bir darbeyle görevden uzaklaştırıldığını belirterek, sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Mısır'da yaşananları dünyanın izlemekle yetindiğini vurgulayan Akar, şöyle devam etti:

"Adına darbe dahi denilemediği bu süreç, dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Bu hafta ise 528 İhvan-ı Müslümin Hareketi taraftarı, yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkum edildi. Bizler, AK Parti Gençlik Kolları olarak uluslararası kamuoyunu bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet ediyoruz. Mısır'ın siyasi hayatında tamir edilmesi güç tahribatlara neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını ve başta Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılmasını istiyoruz."

Hiçbir siyasi parti, dernek ya da kulüp ayrımı gözetmeksizin herkesi, idam kararlarının durdurulmasına katkı sunmaya davet ettiklerini vurgulayan Akar, "Gezi Parkı için eylem yapanlara da çağrıda bulunuyorum. 12 ağaç için ortalığı yakıp yıktınız. Bugün 528 Müslüman'ın idamı söz konusu. Hadi onlara saygınız yoksa, 528 ağaç kesilecek, buna bari saygınız olsun. Bugün bir destek de siz verin, gelin bu idamları durduralım" ifadelerini kullandı.

İdam kararlarının durdurulması için imza kampanyası başlattıklarını dile getiren Akar, "Topladığımız imzalarla Mısır Müftüsünün gereken cevabı, Türk halkı tarafından verildiğini anlayacağını umuyoruz" dedi.

Akar'ın konuşmasının ardından grup, idamların durdurulması amacıyla başlatılan imza kampanyasına destek verdi. Partililer tarafından vatandaşlara 528 kırmızı karanfil dağıtıldı.

- Giresun

AK Parti Giresun İl Gençlik Kolları'nın öncülüğünde Mısır'da 528 kişi için verilen idam cezası kararı protesto edildi.

Gençlik Kolları Medya Tanıtım Başkanı Muhammet Sarıyıldız, Atatürk Meydanı'ndaki protestoda yaptığı basın açıklamasında, Mısır'da 528 kişi hakkında "kanlı çarşamba" olarak bilinen olaylar bahane edilerek idam kararı verildiğini hatırlattı.

Bu duruma sessiz kalmamak adına Mısır Müftülüğüne gönderilecek mektuba ek edecekleri imza kampanyasını duyurmak istediklerini belirten Sarıyıldız, şunları kaydetti:

 "Halkın oyuyla iş başına gelen Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Mursi'ye karşı yapılan, İsrail güdümlü darbeyle işlerini bir çırpıda halledeceklerini zannedenler Mısır halkının iradesine sahip çıkmak adına darbecilere karşı onurlu bir direnişi karşısındaki korku ve kaygılarını yeni hukuk skandallarına imza atarak gayrimeşruluğunu bir kez daha ispat etmiştir."

"O lanetli günden beridir darbeye darbe demeyen batı dünyası da bu vahşetlerde, bu cinayetlerde suç ortağıdır" diyen Sarıyıldız, "Müslümanlar olarak Mısır devriminin ilk gününden itibaren Tahrir'de özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi kadınlarımız, çocuklarımız keskin nişancıların hedefi haline geldiklerinde de bugün haksız ve adaletsizce verilen 528 idam kararına muhatap olanların yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Konuşmanın ardından meydandaki vatandaşlara 528 karanfil dağıtıldı.

- Eskişehir

Eskişehir AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Hakan Çizmelioğlu, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Mısır'da 528 kişi hakkında idam cezası verildiğini, bu cezanın hakkaniyetten uzak olduğunu söyledi.

Hiçbir suçun karşılığının insanların canıyla ödenmemesi gerektiğini vurgulayan Çizmelioğlu, şöyle konuştu:

"İdam bir ceza değil, geri dönüşü olmayan bir felakettir. Hiçbir yargılama, savunması elinden alınmış insanlara karşı böyle insafsızca karar veremez. 20 dakika süren duruşmada, '528 idam kararı' demek, her dakika için 26 idam demektir. Bu bile yönetimin nasıl vahşetlere sebebiyet verdiğinin göstergesidir. Mısır'da bu olaylar yaşanırken diğer devletler bu olaya sessiz kalarak adeta üç maymunu oynamaya devam ediyor. 'Görmedim, duymadım, bilmiyorum' diyorlar. Mahkeme salonlarında bembeyaz kefenleriyle darbe mahkemelerine başkaldıran, şehadeti esarete tercih ederek asla zillete boyun eğmeyeceklerini haykıranları selamlıyoruz. 

Zalimler, insaf sahibi herkesin vicdanında ve dünya huzurunda yargılanacak. Siyasi müdahaleler sonucu verilmiş bu karara karşı sessiz kalamayız. İhvan'a karşı gerçekleştirilen bu haksız saldırıları, verilen idam kararlarını ve cunta yönetiminin baskılarını şiddetle kınıyor, lanetliyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com