Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta AK Parti Gençlik Kolları ve bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişiye idam cezası verilmesini basın açıklaması yaparak protesto etti

TRABZON (AA) - Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta AK Parti Gençlik Kolları ve bazı sivil toplum kuruluşları, Mısır'da Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişiye idam cezası verilmesini basın açıklaması yaparak protesto etti.

Mısır'da verilen idam kararlarını protesto etmek amacıyla AK Parti Trabzon Gençlik Kolları tarafından, Atatürk Alanındaki Meydan Parkında basın açıklaması yapıldı.

AK Parti Trabzon Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Karaoğlu, kararın meşru olmayan yönetim ve mahkeme ile adil olmayan hakim tarafından alındığını savunarak, şunları kaydetti:

"Menfaatine olan ve kendi destekleriyle oluşan en küçük kaos gelişmesini büyük abartılarla yayınlayan galeyan, iç savaş ve yıkımları ellerini ovuşturarak servis eden gelişmiş Avrupa ülkeleri, yine mazlumun sesine kulaklarını tıkamış ve umursamaz tavrıyla bizleri çilden çıkarmıştır. Unutulmamalıdır ki cuntanın idam kararları, zulmü ve kalleşliği karşısında bütün dünya sussa da biz asla susmayacağız. Burada kurduğumuz darağacı, astığımız karanfil ve topladığımız imzalar idam kararının kaldırılabilmesi için son karar merci Mısır Müftülüğüne köprü olacak."

Bazı katılımcıların kefen giydiği açıklama sırasında dua edildi ve kurulan 8 darağacına kırmızı karanfil asıldı. Ayrıca, kefen giyen bir kişi darağacına çıkartılarak temsili oolarak idam canlandırıldı.

- Artvin

Artvin çok katlı otopark önünde gerçekleştirilen protestoya ise Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Şule Özyer, AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Burak Coşkun, değişik kesimlerden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar destek verdi.

Özyer, burada yaptığı açıklamada, darbe suçundan yargılanması gerekenlerin Mursi'yi ve cunta karşıtlarını yargılamaya başladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yirmi dakika süren ve sanıklara savunma hakkı bile verilmeyen, dünyada eşine rastlanmayan bu ucube yargılamada, 528 darbe karşıtına idam cezası verildi. Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan sözüm ona modern dünya devletleri, bugün yeni katliamlara kapı araladı. Binlerce darbe karşıtının dünyanın gözü önünde canlı yayınlarda katledildiği Mısır'da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında olduğumuzu deklare ediyoruz."

- Bayburt

Bayburt'ta da Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Türk Dünyası Parkında AK Parti Bayburt Gençlik Kolları Basın Sözcüsü İbrahim Kaymak tarafından yapılan açıklamada, Mısır'ın seçimle iş başına gelen tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te kanlı darbeyle görevden uzaklaştırıldığı anımsatıldı.

Kaymak, tüm dünyanın izlemekle yetindiği, adına "darbe" dahi diyemediği ve binlerce insanın hayatını kaybettiği bu sürecin dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazıldığını dile getirdi.

Basın açıklamasına Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal, İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Kılıç, İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Eraslan da katıldı.

- Gümüşhane

Gümüşhane'de ise Zafer Meydanında olayı protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapıldı.

AK Parti Gümüşhane Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Demir, burada yaptığı açıklamada, insan hakları savunucuları Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin darbe karşısında olduğu gibi, haksız idamlar karşısında da üç maymunu oynadıklarını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Kanlı Rabia baskınını yapanları görmezlikten gelen, 25 Ocak devriminde göstericileri katledilenlere beraat kararı veren yargıç, 20 dakika süren bir mahkeme sonucunda 528 Müslüman hakkında idam kararı vermiştir. Tüm İslam ümmetini, Müslüman yöneticileri ve uluslararası kuruluşları idamları durdurmak için tepki vermeye çağırıyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com