Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Samsun ve Amasya'da AK Parti İl Gençlik Kolları üyeleri ile üniversite öğrencileri, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararını protesto etti

SAMSUN (AA) - Samsun ve Amasya'da AK Parti İl Gençlik Kolları üyeleri ile üniversite öğrencileri, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararını protesto etti.

Samsun Büyük Cami'de ikindi namazı sonrasında basın açıklaması yapan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, Mısır'ın özgürlük isteyenler ve insan onuru mücadelesi verenler için ölüm tarlasına dönüştürüldüğünü belirtti.

Tanklar, zırhlı araçlar ve ağır silahlar kullanılarak 3 Temmuz tarihinden bu yana katliamlar gerçekleştirildiğini ifade eden Göktepe, şunları söyledi:

"Aralarında gençlerin, çocukların ve hamile kadınların da yer aldığı binlerce sivil öldürüldü. Darbe yönetimi ve tetikçileri, yönetime el koymakla, bu duruma karşı çıkanları öldürmekle yetinmiyor, binlerce insanı darbeye direndiği ve demokraside ısrar ettiği için hukuka aykırı yollarla tutukluyor, işkenceye tabi tutuyor. İdam kararları meşru olmayan bir yönetim, meşru olmayan bir mahkeme ve adil olmayan bir hakim tarafından alınmıştır. Müslüman, Müslüman'ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu zalimlere teslim etmez. Mısır'da sadece insanlar değil, insanlık öldürülüyor. Dünya ses çıkarmaz, insanlık vicdanı harekete geçmezse darbecilerin kirli elleri ölüm yağdırmaya devam edecek."

Açıklamanın ardından temsili darağacı kuruldu ve idamların durdurulması için imza toplandı. 

- OMÜ'de protesto

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) ise bir grup öğrenci Kurupelit Yerleşkesinde bulunan Fen-Edebiyet Fakültesi önünde toplanarak idam kararlarını protesto etti.

Kuran'ı Kerim okunmasıyla başlayan ve dualar eşliğinde sürdürülen protestoda OMÜ öğrencileri adına basın açıklaması yapan Mehmet Emin Demirci, Mısır mahkemelerinin darbeye ve darbecilere direnen kişileri idama mahkum etmesinin hukuk skandalı olduğunu belirtti.

Mısır'daki cunta yönetimine açıkça veya gizlice destek veren ülkelerin, idamların gerçekleşmesi durumunda cinayete ortak olacağını dile getiren Demirci, şunları söyledi:

"Batılı emperyalist ülkelerden bize asla hayır gelmeyeceğini biliyoruz. Müslüman ülkelerin sessizliğini bozmaması, bu hukuksuzluğa ve cinayete kör olmalarıdır. Biz OMÜ öğrencileri olarak Mısır'da verilen gayri hukuki kararı asla kabul etmiyoruz. Bütün dünyada Müslümanlara yapılan zulümleri şiddetle kınıyor, Müslüman liderlerden fiili olarak harekete geçmelerini bekliyoruz."

- Amasya

Amasya'da Atatürk Anıtının bulunduğu Yavuz Selim Meydanı'nda vatandaşların da destek verdiği AK Parti üyesi bir grup, Mısır'daki idam kararlarına tepki gösterdi.

İdamın durdurulması için imza kampanyası başlatan grup adına açıklama yapan AK Parti Amasya İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Baş, 81 ilde olduğu gibi Amasya'da da Mısır'daki zulme tepki koymak adına "İdama Dur De" adı altında imza kampanyası başlattıklarını ifade etti.

Mısır halkının demokratik talepleri ve iradeleri yok sayılarak başlatılan antidemokratik sürecin Mısırlının idam kararı ile bütün dünyanın gözü önünde acımasızca devam ettiğini ifade eden Baş, "Darbecilerin iktidar hırsızlığı ile milletin iradesine ipotek koymalarını, Mısır'da demokrasi taleplerini yüksek sesle dile getirenlere insan onuru ve evrensel hukuk normlarına yakışmayacak şekilde muamele etmelerini kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com