Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesi, Rize, Tokat, Adana ve Hatay'da protesto edildi

ANKARA (AA) - Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesi, Rize, Tokat, Adana ve Hatay'da, AK Parti Gençlik Kolları üyeleri ve bazı sivil toplum örgütlerince protesto edildi.

AK Parti Rize Gençlik Kolları üyesi bir grup, İlahiyat Fakültesi Camisi önünde toplanarak, "Rabia" işareti yaptı. Grup, darbeciler aleyhine slogan attı. AK Parti Rize Gençlik Kolları Başkanı Abdülkerim Yazıcı, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbeyle görevden uzaklaştırıldığını ve darbe sonrası çıkan olaylarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Bu darbeye dünyanın sessiz kaldığını ve kimsenin tepki göstermediğini ifade eden Yazıcı, "Bu süreç dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Dünyanın bir yerinde insanlar katledilirken, bunu 'görmedim, duymadım' demek, cinayete ortak olmaktır. Susan, tepkisiz kalan herkesin ellerine, üzerine o masum çocukların, insanların kanı bulaşmıştır. 3-5 ağaç için demokrasi naraları atan zihniyetin neden Mısır'daki katliama sesi çıkmıyor?" dedi.

Türkiye'deki gençliğin, Mısır'da şehit olan Esma'nın kardeşleri olduğunu belirten Yazıcı, "Elimizden bir şey de gelmiyor olabilir ama en azından dua edelim, cennet yolunda adımları sıklaştıralım. Müminler için artık uyanma vakti gelmiştir. Artık susma vakti değil, haksızlık karşısında dik durma vaktidir" diye konuştu.

Açıklamanın ardından, gruptaki bazı kişiler, temsili olarak kefen giyerek idam kararını protesto etti. Grup, karara karşı imza kampanyası başlattı.

 

- Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup da idam kararına tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklaması yapan AK Parti Tokat Gençlik Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı Caner Ateş, Mısır'daki zulme "dur" demek için toplandıklarını söyledi.

Darbeye karşı dik duranları desteklediklerini belirten Ateş, "Kardeş Mısır halkı, kendi geleceğine, kendi demokrasisine sahip çıkacaktır" dedi.

Grup, "Dik dur, eğilme, Türkiye sizinle" şeklinde slogan attıktan sonra tekbir getirdi.

Tüm zulüm gören Müslümanlar için dua eden grup, daha sonra dağıldı.

 

- Adana

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adana Şubesi üyesi bir grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesini protesto etti.

Adana 5 Ocak Meydanı'nda akşam namazı sonrası toplanan dernek üyeleri, askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin lehine sloganlar attı. Dernek üyelerinden bazıları, temsili olarak kefen giyip, "Rabia" işareti yaptı.

AGD Şube Başkanı Abdulaziz Kıranşal, yaptığı konuşmada, Mısır'daki darbeye tepki gösteren çok sayıda insanın dünyanın gözü önünde katledildiğini, binlerce kişinin ise tutuklandığını belirterek, "Zulüm ve tahakküm asla ebedi olamaz. Ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada aklıselim mutlaka galip gelecektir" diye konuştu.

Kıranşal, Mısır'da 528 kişi hakkında idam kararı verilmesine tepki gösterdi.

Grup, konuşmaların ardından, slogan atarak dağıldı.

 

- Hatay

AK Parti Antakya Gençlik Kolları, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto için imza kampanyası başlattı.

AK Parti Antakya Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yüksel, Vali Ürgen Parkı'nda yaptığı açıklamada, 528 kişi hakkında verilen idam kararını kınadıklarını belirtti. Yüksel'in açıklamasının ardından, imza kampanyası başlatıldı.

AK Parti Ardahan Gençlik Kolları Başkanı Serdar Gökdemir ve AK Parti Sivas Gençlik Kolları Başkanı Murat Toraman da yaptıkları açıklamalarla, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesine tepki gösterdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com