Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesi, Hatay, Kütahya, Karabük, Kocaeli, Konya, Manisa ve Karabük'te protesto edildi

ERZURUM (AA) - Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesi, Hatay, Kütahya, Karabük, Kocaeli, Konya, Manisa ve Karabük'te protesto edildi.

Kütahya'da, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye verilen idam kararını protesto etmek için beyaz gömlek giydi.

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Karagöz Camisi önünde toplanan grup adına açıklama yapan dernek üyesi Sadullah Kabakçı, Mısır'da halkın hür iradesiyle seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, geçen yıl ABD destekli işbirlikçi Sisi tarafından görevinden uzaklaştırıldığını söyledi.

Grup, giydikleri beyaz gömleklerle temsili idam sehpalarının üzerine çıkıp, ipleri boyunlarına geçirdi ve ardından dua edildi.

- Hatay

Saadet Partisi Hatay Gençlik Kolları üyesi bir grup Vali Ürgen Alanı'nda toplanarak kararı protesto etti.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Galip Çakmak, burada yaptığı konuşmada, herkesi hukuk adına işlenen bu rezaleti kınamaya davet ettiklerini kaydetti.

- Karabük

Safranbolu ilçesinde bir grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye verilen idam kararına kefen giyerek tepki gösterdi. Misak-ı Milli Meydanı'nda toplanan Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi grup, "Rabia" işareti yaparak, darbeciler aleyhine slogan attı.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Hasbi Ünal, grup adına yaptığı açıklamada, Müslümanlara doğuştan elde ettikleri temel hak ve özgürlükleri kullandırılmayarak zulüm ve işkence edildiğini söyledi.

Darbe yönetiminin insanların can ve mal güvenliğini sağlayamadığını, aksine bu duruma alenen katliamlar yaparak cevap verdiğini ifade eden Ünal, "Hep birlikte yaşama imkanı varken insanoğlu şahsi ve bencil çıkarları için başka insanların hatta başka milletlerin hakkına tecavüz etmektedirler. Bunun benzeri Mısır'da olduğu gibi bazı darbe yönetimleriyle vuku bulmuştur" şeklinde konuştu. 

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy da insanlık onuru için dik duruşunu göstermek adına eyleme katıldığını vurguladı.

Mısır'da idama mahkum edilenlerin yalnız olmadığını belirten Aksoy, "Kardeşlerimiz belki kendilerini Mısır'da yalnız hissedebilirler ancak şunu bilsinler ki Safranbolu'da bizler olduğumuz müddetçe, Türkiye'de bizim gibi düşünen, bizim gibi Müslüman kardeşleri için sokağa çıkan insanlar olduğu müddetçe insanlık onuru yaşatılmaya devam edecektir" dedi.

Konuşmaların ardından gruptakiler kefen giydi ve dua edildi.

- Manisa

Salihli ilçesinde Demokrasi Meydanı'nda toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşları da idam kararını protesto etti.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Dergisi Salihli Temsilcisi Fikri Coşkunsu, halkın, haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytan olmamaya, zalimin zulmünden değil, Allah'tan korkmaya ve seslerini bir şekilde yükseltmeye çağırdıklarını söyledi. 

 - Konya

Şerafettin Camisi önünde toplanan AGD üyesi bir grup, "Rabia" işaretinin yanı sıra darbe ve idam karşıtı pankartlar taşıyarak, "Zulme sessiz kalmayacağız", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Allah'ın gazabı zalimleri bulacak" şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan derneğin Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, Mısır'da verilen idam kararının insanlık suçu olduğunu söyledi. Kararı veren mahkemenin, darbe yönetiminin emrinde olduğunu belirten Parlak, "Haklarında idam kararı çıkan kişilerin tek suçu, o gün seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmekti. Bu idam kararının hiçbir şekilde insan hakları, adalet ve özgürlüklerle ilgisi yoktur. Temel hak ve hürriyetlerin ayaklar altına alındığı bir karardır" dedi.

Konuşmaların ardından kefen giyen grup üyeleri, Sisi'nin temsili idam sehpasına asılan maketini ateşe verdi.

- Kocaeli

İzmit ilçesinde Sabri Yalım Parkı'nda toplanan bir grup, "Rabia" işareti yaparak, darbeciler aleyhine slogan attı.

Memur-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Halil İbrahim Keleşoğlu, grup adına yaptığı açıklamada, Batı'nın, Mısır'daki darbelere ses çıkarmamanın ötesinde darbecilere destek verdiğini savundu.

Mısır'da idam sehpalarının kurulmaması gerektiğine işaret eden Keleşoğlu, "Zalimler tarafından ezilen ve susturulmak istenen bütün masum ve mazlum insanların yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz. Memur-Sen olarak bir kez daha darbeleri, muhtıraları kınıyor, darbe ve başka kılıklara bürünmüş bütün anti-demokratik müdahaleleri reddediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com