Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Hacı Bayram Camisi önünde sabah namazı sonrası IHH öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini "kefenli" protesto etti

ANKARA (AA) - Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, İHH Ankara Şubesi öncülüğünde toplanan bir grup tarafından sabah namazı sonrası "kefenli" protesto edildi.

Hacı Bayram Camisi önünde sabah namazı sonrası toplanan grup, ellerinde "Darbeci Firavunlar döktükleri kanda boğulacaklar", "Darbeciler yenilecek", "Suriye'de, Mısır'da direnişe bin selam" yazılı ve rabia işareti bulunan dövizler taşıyarak, tekbirler getirdi. 

Burada grup adına yapılan basın açıklamasında, 2012'de yoğun bir şekilde uygulanan uluslararası propagandaya rağmen laik ve batıcı kadroların hezimete uğradığı halkın yüzde 52'sinin tercihi ile Özgürlük ve Adalet Partisi'nin iktidara geldiği belirtilerek, "Muhammed Mursi, ülkenin halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. Seçimlerden hemen sonra İhvanı Müsliminin Batılı emperyalist devletlerin taşeronu olduğu propagandası devreye sokularak Müslümanlar itibarsızlaştırılmaya çalışılırken, ülke içinde ise şeriat getireceği söylentisi ile liberal, laik, seküler batı yanlıları ile ülke nüfusunun yüzde 9'una tekabül eden Hıristiyanlar sokak olaylarına teşvik edilmiştir" ifade edildi. 

Açıklamada, sokak olaylarının akabinde Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi öncülüğünde ordunun darbe yaptığı, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hapsedildiği bu duruma karşı çıkan binlerce kişinin şehit edildiği, on birlerce kişinin de hapsedildiği belirtildi. 

Mısır'da 9 ayı geride bırakan darbe yönetiminin her türlü şiddete başvurduğu ifade edilen açıklamada, "Sözde mahkemeler eliyle halka ağır hapis ve para cezaları verilmesine rağmen günlük gerçekleşen kitlesel eylemlerin önüne geçilememiştir. Son olarak halka gözdağı olması amacıyla 20 dakika süren göstermelik bir mahkemede 'şiddete teşvik suçlamasıyla' 528 kişiye idam cezası verilmiştir. Bu karar hiç şüphesiz hukuk ve insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Maalesef küresel medyanın ve yerli işbirlikçilerinin görmezden gelmesi ve toplumların duyarsızlığı sonucu bu karara yeterince tepki verilmemiştir" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamanın ardından bir grup öğrenci, temsili mahkemede yargılama yaptıktan sonra üzerilerinde "kefen" bulunan arkadaşlarını idama mahkum etti. Kurulan temsili dar ağacında kefen giymiş öğrenciler, haksız yere idam edilişleri canlandırdı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com