Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Sakarya, Kocaeli, Çankırı, Kastamonu, Düzce ve Eskişehir'de protesto edildi

SAKARYA (AA) - Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Sakarya, Kastamonu, Düzce ve Eskişehir'de protesto edildi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, cuma namazının ardından Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Orhan Cami toplandı.

Grup adına açıklama yapan AGD Sakarya Şube Başkanı İbrahim Guli, kardeş ülke Mısır'da 20 dakika süren duruşmada 528 kişi hakkında verilen idam kararının insanlık suçu olduğunu söyledi.

Guli, Mısır'da yaşananların hukuk skandalı olduğunu belirterek, "Bu idam kararının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisi yoktur. Hürriyetlerin ayaklar altına alındığı karardır. Yaşanan bu hukuk dışı sürece Batı'nın sessiz kalması, elbette ırkçı politikalarının gereğidir. 528 kişi ile ilgili verilen idam kararı, Mısır halkının bağımsızlığını hedef alan bir karardır" şeklinde konuştu.

Adeviye Meydanı'nda sivil halka kurşun sıkan polislerden birinin ölümünün 528 kişi hakkında verilen idam kararına gerekçe gösterildiğine dikkati çeken Guli, dernek olarak hiçbir zaman sessiz kalmayacakların dile getirdi.

- Eskişehir

Memur-Sen Konfederasyonu Eskişehir İl Başkanı Muammer Karaman, il binasında düzenlediği basın toplantısında, Mursi'nin antidemokratik yollarla yönetimden uzaklaştırıldığını ve hapse atıldığını belirterek, darbenin, Batı'nın çıkarlarını korumak için yapıldığını öne sürdü.

Mısır halkının sandıkta ortaya koyduğu iradeye sahip çıkarak, elinden alınmasına müsaade etmemek için sokaklarda meşru ve şiddete dayanmayan eylemlerde bulunduğunu anımsatan Karaman, "Bu eylemleri yaparken maalesef elinde baltalar bulunan güruhun saldırısına uğramış, bizzat kendi ordusuna ait otomatik tüfeklerle taranmış ve 5 bin şehit vermiştir. Bugün baltacıların yerini yargıç cübbesi girmiş başka baltacılar almıştır" ifadesini kullandı.

"Bu darbeye Memur-Sen ailesi olarak sessiz kalmıyoruz" diyen Guli,  "Bütün şubelerimizle, üyelerimizle sandığın, demokrasinin esas olduğunu ve halkın iradesinin ortaya koyduğu gerçeğine herkesin saygı göstermesi gerektiğini düşünüyor ve Mısır halkının yanında olduğumuzu bir kez daha buradan haykırıyoruz" şeklinde konuştu.

Batı dünyasının, balinalar, fok balıkları ve nesli tükenmekte olan birtakım canlılar için dünyayı ayağa kaldırdığını, Mısır'da yüzde 52 oyla iktidara gelmiş Mursi'nin hakkına, hukukuna karşı sessiz kalarak, darbecilerin tarafını tuttuğunu ifade eden Karaman, şunları kaydetti:

"Ülkemizde de sosyal medya üzerinde Facebook, Twitter ile ilgili Türkiye'nin hakkını, hukukunu koruma adına yetkililerce alınmış kararların karşısında duran ve bunu dünya meselesi haline getirmeye çalışan Batı dünyası, 528 insanın darağaçlarına götürülmesine yine sessiz kalmakta, cılız, uyduruk seslerle güya tepki koymaktadır. Türkiye kamuoyunu bu zulme sessiz kalmama adına, gerekli her türlü tepkiyi vermeye davet ediyoruz.  Bu idam kararları hükümsüzdür, geçerliliği yoktur, yüz karasıdır. Biz hem eli kanlı darbeci Sisi'yi, ona yardakçılık yapan yargı mensuplarını, işbirliği yapan siyasi partileri, bir kez daha Eskişehir'den lanetliyor, Mısır halkıyla birlikte olduğumuzu gür sesle haykırıyoruz." 

- Kastamonu 

Eğitimciler Birliği Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, Nasrulah Camisi önünde yaptığı basın açıklamasında, Mısır'daki darbeyi ve dünyanın idam kararlarına sessiz kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Batılı ülkelerin iki yüzlü yaklaşımlarıyla bir kez daha sınıfta kaldığını belirten Sancaktaroğlu, "Başta batılı ülkeler olmak üzere Mısır'da darbe yönetimine destek verenler, sesiz kalanlar, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi, ortağı ve faili olacaktır'' dedi.

Darbe ve idam kararı aleyhinde sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

- Çankırı

Ahmet Yesevi Camisi önünde toplanan kalabalık , Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Çankırı Memur Sen İl Temsilcisi Ali Solak, yaptığı basın açıklamasında, Mısır halkına yönelik zulümlerin her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Mısır'da darbe mahkemesinin 528 kişinin idamına hükmettiğini ifade eden Solak, "Bu kararın gerekçesine göre söz konusu kişiler şiddet ve terör suçlamasıyla bu cezayı hak ettiler. İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınamak, 528 Mısırlı mazlum kardeşimizin sesine ses katabilmek için bugün buradan tüm vicdan sahiplerini harekete geçireceğiz" diye konuştu.

Rabia işareti yapan ve sloganlar atan grup, açıklamanın ardından dağıldı. 

- Düzce 

Düzce Sivil Toplum Platformu'nun öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile aralarında öğrencilerin de bulunduğu grup, Belediye Meydanı'nda bir araya geldi.

Üzerlerindeki kefenle "Rabia" işareti yapan, meydanda temsili darağacı kuran grup, "Mursi'ye selam, direnişe devam. Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" sloganları attı.

Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Ketres, insanlığa ve hukuka aykırı kararı kınamak ve 528 Mısırlı mazlumun sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet etti.

"528 insanın hayatına son verecek kararın birkaç ayda nasıl böyle hızlı yargılama sürecine sıkıştırıldığı soru işaretleriyle doludur" diyen Ketres, şöyle konuştu:

"Hukukun en temel prensiplerinden savunma hakkının bile kullanmasına izin verilmeyen, birkaç oturumun ardından fütursuzca ve özensiz karar ortaya çıkmıştır. Cunta mahkemelerinde neredeyse dakikaya 26 idam sığdırarak rekorunu kıran Mısır adaleti, kararın ölçüsüzlüğünü izah etme gereği bile duymamıştır. 

Darbe karşıtlarını dünyanın gözü önünde camilerin içinde katleden cunta, katliamlardan sağ kurtulanları da idam kararıyla cezalandırmıştır. Türkiye'de bir ağacın kesilmesi ya da Twitter'ın kapatılmasına gösterdiği sertlikle Mısır'daki idamlara eleştiri getirmesi beklenen Batılı ülkeler, ikiyüzlü davranışlarıyla bir kez daha sınıfta kalmıştır." 

Açıklamanın ardından İstanbul Caddesi'nden Anıtpark alanına kadar slogan atarak yürüyen grup, daha sonra dağıldı.

- Kocaeli

Gebze Kent Meydanı’nda toplanan, "Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet, cuntanın idam kararları, İslami direnişi yıldıramaz" ve "İslam düşmanı darbecilere karşı, bütün ümmet tek yürek" yazılı dövizler taşıyan grup, Rabia işareti yaparak darbeciler aleyhine slogan attı. 

Kefen giyen protestocular, daha sonra darağaçlarına çıkarak idamı temsili canlandırdı.

Mısır Halkı İle Dayanışma Platformu adına basın açıklaması yapan Numan Tatar, Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişi hakkında Mısır mahkemeleri ve kiralık hakimler tarafından “şiddet olaylarına karışmak, kişilere ve kamu malına saldırı” bahanesiyle idam cezası verildiğini söyledi.

İhvan’a karşı haksız ve hukuksuz saldırılar yapıldığını, idam kararlarını, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınayan ve lanetleyen Tatar, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, son idam kararlarını ve buna sessiz durmanın ötesinde, destek veren tüm cuntaseverleri kınıyoruz” diye konuştu.

Grup, duanın ardından dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com