Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Konya, Karaman ve Aksaray'da cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilerle protesto edildi

KONYA (AA) - Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Konya, Karaman ve Aksaray'da protesto edildi

İHH-AYDER öncülüğünde, cuma namazı çıkışı Şerafettin Camisi önünde toplanan bir grup, "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak", "Mısır seninleyiz" yazılı ve üzerinde rabia işareti bulunan dövizler taşıyarak, tekbirler getirdi.

Mısır ve Suriye'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup üyeleri, "Bir Musa gelecek, sizi bulacak", "Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Genç İHH-AYDER Başkanı Selim Tosun, haklarında idam kararı bulunan 528 Mısırlının sesini tüm dünyaya duyurmak için bir araya geldiklerini söyledi.

İdam kararının çok hızlı bir şekilde verildiğine dikkati çeken Tosun, "Hukukun en temel prensiplerinden savunma hakkının bile kullanılmasına izin verilmeyen bir davadan özensiz ve adaletsiz bir karar çıkmıştır. Cunta mahkemeleri son karar duruşmasında neredeyse 26 dakikaya bir idam sığdırarak kendi rekorunu kırmıştır" dedi.

Tosun, Mısır halkının tüm yaşananlara rağmen dünya kamuoyunda yalnız bırakıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Cuntaya sahip çıkan Batılı ve bazı Arap ülkelerinin tutumu, bu darbecileri cesaretlendirmiştir. Son karar bu açıdan darbecilere verilen siyasi kredinin sonuçlarıdır. Türkiye'de bir ağacın kesilmesini veya Twitter'in kapatılmasına gösterdiği tutumu Mısır'daki idamlara göstermesi beklenen Batılı ülkeler, iki yüzlü yaklaşımları ile bir kez daha sınıfta kalmıştır. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi düşünce veya inançtan olursa olsun, her canı kutsal sayan bizler, son idam kararlarını ve buna sessiz durmanın ötesinde destek veren tüm cunta severleri kınıyor, kendilerine alkış tutan çağdaş firavunlara lanet ediyoruz."

-  Karaman

Karaman Sivil Toplum Platformu üyesi grup, Mısır'da 528 kişiye idam kararı verilmesini protesto etti. Aktekke Kent Meydanı'nda toplanan grup, "Rabia" işaretinin yanı sıra darbe ve idam karşıtı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Platform Başkanı Yunus Özdemir, Mısır Meydanı'na idam sehpası yerine sandıkların konulması gerektiğini ifade etti.

- Aksaray

Aksaray Sivil Toplum Örgütleri Platformu öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Cuma namazının ardından Hükümet Meydanı'nda toplanan ve darbe karşıtı döviz taşıyarak slogan atan gruptakiler, kararı protesto etti. 

Aksaray Sivil Toplum Örgütleri Platform Başkanı Eyüp Dağdaş, burada yaptığı konuşmada, Mısır'daki 528 kişiye idam cezasını protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Konya'nın Seydişehir ilçesinde de tarihi Seyyid Harun Cami önünde toplanan grup, Mısır'daki idam cezalarının durdurulması için eylem yaptı.  Eğitim Bir Sen temsilcisi Fatih Küçük, burada yaptığı açıklamada, hukuksuz verilen idam kararlarını şiddetle kınadıklarını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com