Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Erzurum Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde toplanan bir grup tarafından Cuma namazı sonrası "kefenli" protesto edildi

ERZURUM (AA) - Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Erzurum Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde toplanan bir grup tarafından, Cuma namazı sonrası "kefenli" protesto edildi.

Platform öncülüğünde toplanan grup, ellerinde "Beni de alın, 530 olsun", "Zalimler için yaşasın cehennem", "Müslüman uyan, kardeşine sahip çık", "Kıyıma dur de, yık darağaçlarını", "Çok geç olmadan 528 idama dur de", "Avrupa Değil, İslam Birliği" yazılı dövizlerle Lala Paşa Camisi önünde bir araya geldi.

Musalla taşı önünde temsili olarak idam sehpası kuran ve kefen giyen grup, boyunlarına urgan geçirerek, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Kefenle sehpanın üzerine çıkan Erzurum Sivil Toplum Kuruluşu Platformu Başkanı Kadir Demirbüken, grup adına yaptığı basın açıklamasında, zulme karşı durmak için bir araya geldiklerini belirterek, zalimlerin pervasızca kararlar verdiğini, insan hak ve hürriyetlerini hiçe saydığını söyledi.

Cuntanın oluşturduğu mahkeme tarafından 528 kişiye idam cezası verildiğinin altını çizen Demirbüken, "Bu haksızlıktır, adaletsizliktir, zalimliktir. Bu haksızlık düzeltilmelidir. Artık daha ileriye gidilmelidir. Bu egemen güçlerin siyonist, emperyalist güçlerin, sömürüsüne başkaldıran, Müslümanları ezme, yok etme politikasıdır" diye konuştu.

Yöneticilere de seslenen Demirbüken, şunları kaydetti:

"Sayın başbakanımıza, dışişleri bakanımıza ve ilgili olan diğer yetkililere sesleniyoruz. Allah rızası için bu idamları durduracak, çok daha etkili bir yol bulunuz. Etkili ve yetkili bakanlar, bürokratlar, hukukçular Mısır'a gidebilir. Bazı yaptırımlar uygulanabilir. Allah rızası için durdurun bu zulmü. En kısa zamanda İslam Birliği kurulmalıdır. Bunun öncüsü Türkiye olmalıdır. Gelin daha bilinçli olalım. Daha çok çalışalım. Safları sıklaştıralım. Samimi bir şekilde ümmet olalım. Birlik ve beraberliğimizi perçinleyelim. Zalimlere karşı sesimizi yükseltelim. Ancak dünya böyle huzura ve barışa kavuşur."

İslam tarihçisi İhsan Süreyya Sırma da insanların Müslümanlığı yeterince bilmediğini, bundan dolayı da böyle bir idam kararı çıktığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Vuslat Derneği Onursal Başkanı Şefket Gökşan, şehitler için dua okudu. Programda, bazı katılımcıların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com