Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısırda darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararı Çorum ve Ordu'da protesto edildi

ÇORUM (AA) -  Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararı Çorum ve Ordu'da protesto edildi.

İHH Çorum Temsilciliği, Özgür-Der Çorum Şubesi, İlke-Der Çorum Şubesi ve Eğitim-Bir-Sen Çorum Şubesinin katılımıyla oluşan Mısırlı Müslümanlarla Dayanışma Platformu üyeleri, cuma namazı sonrasında Ulucami önünden Rabia işareti yapıp slogan atarak Hürriyet Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan İHH Çorum Temsilcisi Selim Özkabakçı, Mısır'da 3 Temmuz 2013 tarihinde askeri darbe yapıldığını, demokrasiyi ve hukuku savunanların ölümle cezalandırıldığını söyledi. 

Darbe yönetiminin insanların can ve mal güvenliğini sağlayamadığını, aksine bu duruma alenen katliamlar yaparak cevap verdiğini ifade eden Özkabakçı, "Mısır'da darbe mahkemesi, 3 Temmuz askeri darbesinin ardından sözde hukuki bir karara imza atarak, 528 darbe karşıtı eylemci için idam cezasına hükmetti. Bu kararın gerekçesine göre söz konusu kişiler 'şiddet ve terör' suçlamasıyla bu cezayı hak ettiler. İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınamak, 528 Mısırlı mazlum kardeşimizin sesine ses katabilmek için buradayız" ifadelerini kullandı.

Özkabakçı, "Tüm insan hakları örgütlerini, vicdan sahibi herkesi idam kararına karşı tepki vermeye ve bu kararların uygulanmaması için gerekli adımları atmaya, siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya davet ediyoruz" diye konuştu. 

Protesto eylemi, Özkabakçı'nın konuşmasının ardından yapılan dua ile sona erdi.

- ORDU

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Ordu Şubesi öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini cuma namazı sonrası protesto etti.

AGD Ordu Üniversitesi Başkanı Mustafa Erisoylu, Altınordu ilçesi Orta Cami bahçesinde yaptığı basın açıklamasında, Mısır'da 24 Mart'ta 20 dakika süren bir duruşmada 528 kişi hakkında verilen idam kararının bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

"Bu kararı veren mahkemenin geçtiğimiz 3 Temmuz'da askeri cunta tarafından gerçekleştirilen darbenin emrinde olduğu aşikardır" diyen Erisoylu, "Aynı askeri cunta 14 Ağustos 2013 Çarşamba günü Adeviyye Meydanı'nda 3 bini aşkın sivili şehit etmekten kaçınmamıştır. Şimdi bu cuntanın emrindeki yargının 528 kişi hakkında verdiği saçma sapan idam kararları bizi şaşırtmamıştır" dedi.

Mısır'da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarının mutlaka durdurulması gerektiğini vurgulayan Erisoylu, "Ülkemizdeki tepkiler uluslararası platformlara taşınmalıdır. İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidir. Göstermelik açıklamalarla ve cılız tepkilerle bir netice alınamayacağı kesindir" ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com