Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Tokat, Erzincan, Elazığ ve Sivas'ta vatandaşlar, idam kararına tepki gösterdi

TOKAT (AA) - Tokat, Erzincan, Elazığ ve Sivas'ta bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Tokat'ta bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile aralarında öğrencilerin de bulunduğu bir grup vatandaş, Tokat Milli İradeye Saygı Platformu'nun öncülüğünde, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Yeraltı Çarşısı üzerinde bir araya geldi.

Katılımcılara, üzerinde "Rabia" işareti bulunan tişörtler dağıtıldı. "Rabia" işareti yapan vatandaşlar, "Mursi'ye selam, direnişe devam. Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" şeklinde slogan atıp, tekbir getirdi.

Meydanda temsili olarak darağacı kuran grup, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti. Grup adına açıklama yapan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatma Göl, insanlığa ve hukuka aykırı kararı kınadıklarını belirterek, "Mısırlı mazlum kardeşlerimizin sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ediyoruz" dedi.

 

- Erzincan

Erzincan'da Terzibaba Camisi'nde cuma namazını kılan vatandaşlar, Büyük Erzincan Platformu üyelerinin öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Grupta yer alan bazı kadınlar, burada temsili olarak kefen giydi.

İdam kararına tepki gösteren grup adına basın açıklaması yapan Halim Albayrak, "Sisi denilen darbeci zalimi, burada dünyanın gözü önünde kınıyor ve tüm masumların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum" dedi.

Grup, dua okunmasının ardından dağıldı.

 

- Elazığ

Elazığ'da cuma namazı sonrası PTT Meydanı'nda toplanan Memur-Sen ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Memur-Sen Elazığ Temsilcisi Murat Ergen, Mısır'da yapılan darbeye ve zulme dünyanın sessiz kalması nedeniyle darbecilerin zulümlerini her geçen gün daha da arttırdığını belirtti.

Ergen, Mısır'da 528 kişi hakkında, evrensel hukuk kurallarına, insanlığa ve İslami hükümlere aykırı şekilde idam kararı verildiğini dile getirdi.

AGD Elazığ Şubesi Başkanı Recep Koca ise "Yaşanan bu hukuk dışı süreçte Batı'nın sesiz kalması elbette ırkçı emperyalizmin izlediği stratejinin bir gereğidir" dedi.

 

- Sivas

Sivas'ta, Saadet Partisi Gençlik Kolları üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesine tepki gösterdi.

Saadet Partisi Sivas Gençlik Kolları Başkanı Emre Altun, Mısır'da mazlum insanların idama mahkum edilmesinin kaygı verici olduğunu belirterek, zulüm ve zorbalığın ebedi kalmayacağını dile getirdi.

Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi Ömer Anlı ise idamları durdurmak ve mazlumların sesini duyurmak için toplandıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, meydanda kurulan darağacı, benzin dökülerek ateşe verildi. Gruptakiler, bu sırada, "İhvan'a selam, direnişe devam" ve "Katil Sisi, Mısır'dan defol" sloganları attı.

Lise öğrencilerinin de yer aldığı gruptaki bazı kişilerin temsili olarak kefen giydiği görüldü.

 

- Üniversite öğrencilerinden protesto 

Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) bir grup öğrenci, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

CÜ kampüsündeki cami önünde cuma namazı sonrası toplanan grup adına konuşan Hamza Ali Akboğa, "Darbe karşıtlarını dünyanın gözü önünde camilerin içinde katleden Mısır cuntası, binlerce kişinin öldürüldüğü bu katliamlardan sağ kurtulanları da böyle bir idam kararıyla cezalandırmakta, adalet ve özgürlük taleplerini haykıranlara adeta gözdağı vermektedir" diye konuştu.

Mısır halkının bu süreçte yalnız bırakıldığını dile getiren Akboğa, "İnanan, düşünen, özgürlüğe sevdalı olan, insanım diyen herkesi Mısır'daki zulme sessiz kalmamaya ve bu zulüm karşısında duyarlı olmaya, çığlık olmaya davet ediyoruz" dedi.

Grup, Akboğa'nın konuşmasının ardından dağıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com