Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi, ülke genelinde bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde düzenlenen gösterilerde vatandaşlarca protesto edildi

ANKARA (AA) - Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi, ülke genelinde bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde düzenlenen gösterilerde vatandaşlarca protesto edildi.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformuna bağlı dernek üyeleri, cuma namazı sonrası Ulu Cami'nin yanındaki Orhangazi Parkı'nda toplandı. Grup adına açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Numan Şeker, "Mısır'da İhvan-ı Müslimin üyeleri hakkında verilen idam cezası kararı kaygı vericidir" dedi.

Basın açıklamasına katılan bazı kişiler, temsili kefen giyerek, idam kararına tepki gösterdi. Basın açıklamasına, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de katıldı.

Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde ise bir grup öğrenci, cuma namazı sonrasında, idam kararını protesto etti. Sağanak altında bir süre yürüyen grup, Mısır'daki darbe yönetimini kınadı.

 

- Balıkesir ve Yalova 

Balıkesir'de cuma namazı sonrası Zağnos Paşa Camisi bahçesinde toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, idam kararına tepki gösterdi. AGD Şube Başkanı Ersin Güçlü, idama mahkum edilen kişilerin suçsuz olduğunu söyledi.

Yalova'da ise AGD üyeleri, Merkez Camisi önünde, idam kararını protesto etti. Grup adına basın açıklaması yapan AGD Yalova Şube Sorumlusu Mustafa Özen, haklarında idam cezası kararı verilen kişilerin suçsuz ve kararın siyasi olduğunu söyledi. 

 

- Tokat

Tokat Milli İradeye Saygı Platformu'nun öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen gösteriye katılanlara, üzerinde "Rabia" işareti bulunan tişörtler dağıtıldı.

"Rabia" işareti yapan vatandaşlar, "Mursi'ye selam, direnişe devam. Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" şeklinde slogan atıp, tekbir getirdi.

Meydanda temsili olarak darağacı kuran grup, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti. 

Grup adına açıklama yapan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatma Göl, "Mısırlı mazlum kardeşlerimizin sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ediyoruz" dedi.

 

- Erzincan

Erzincan'da Terzibaba Camisi'nde cuma namazını kılan vatandaşlar, Büyük Erzincan Platformu üyelerinin öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Grupta yer alan bazı kadınlar, burada temsili olarak kefen giydi.

İdam kararına tepki gösteren grup adına basın açıklaması yapan Halim Albayrak, "Sisi denilen darbeci zalimi, burada dünyanın gözü önünde kınıyor ve tüm masumların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Grup, dua okunmasının ardından dağıldı.

 

- Elazığ

Elazığ'da cuma namazı sonrası PTT Meydanı'nda toplanan Memur-Sen ve AGD üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Memur-Sen Elazığ Temsilcisi Murat Ergen ve AGD Elazığ Şubesi Başkanı Recep Koca, idam kararının uygulanmamasını istedi.

 

- Sivas

Sivas'ta, Saadet Partisi Gençlik Kolları üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişi hakkında idam kararı verilmesine tepki gösterdi.

Saadet Partisi Sivas Gençlik Kolları Başkanı Emre Altun ve Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi Ömer Anlı, herkesi, Mısır'daki mazlumların sesi olmaya çağırdı.

Konuşmaların ardından, meydanda kurulan darağacı, benzin dökülerek ateşe verildi. Gruptakiler, bu sırada, "İhvan'a selam, direnişe devam" ve "Katil Sisi, Mısır'dan defol" sloganları attı. Lise öğrencilerinin de yer aldığı gruptaki bazı kişilerin temsili olarak kefen giydiği görüldü.

Cumhuriyet Üniversitesi'nde ise bir grup öğrenci, idam kararını protesto etti.

 

- Çorum 

İHH Çorum Temsilciliği, Özgür-Der, İlke-Der ve Eğitim-Bir-Sen şubelerinin katılımıyla oluşturulan Mısırlı Müslümanlarla Dayanışma Platformu'nun üyeleri, cuma namazı sonrasında Ulu Cami önünden "Rabia" işareti yapıp slogan atarak Hürriyet Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan İHH Çorum Temsilcisi Selim Özkabakçı, "İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınamak, 528 Mısırlı mazlum kardeşimizin sesine ses katabilmek için buradayız. Tüm insan hakları örgütlerini, vicdan sahibi herkesi idam kararına karşı tepki vermeye ve bu kararların uygulanmaması için gerekli adımları atmaya, siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Özkabakçı'nın konuşmasının ardından dua okundu.

 

- Ordu ve Rize 

Ordu'da AGD Şubesi öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini cuma namazı sonrası protesto etti.

Rize'de ise Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyesi grup, Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaparak, idam kararına tepki gösterdi. "Rabia" işareti yapan yaklaşık 600 kişilik grup, "Cihada devam, direnişe selam", "Defol Sisi, seninleyiz Mursi", "Zalimler için yaşasın cehennem" yazılı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Kefen giyen bir kişi, temsili darağacı önünde idam kararını protesto etti. Rabia Yılmaz adlı çocuğun, "Kinyas" ismini verdiği kaplumbağasıyla eyleme gelmesi dikkat çekti. Yılmaz, yanan ateşe küçük de olsa su taşımak amacıyla eyleme destek verdiğini söyledi.

Memur-Sen Rize Şube Başkanı Resul Usta, grup adına yaptığı açıklamada, "Mısır meydanlarına darağacı yerine sandık konulmalı, halkın iradesi doğrultusunda Mısır yönetilmelidir" dedi.

Açıklamanın ardından, Sisi'nin temsili maketi, idam sehpasına asılarak ateşe verildi.

 

- Gümüşhane

AGD Gümüşhane Şubesi üyeleri, Kemaliye Camisi'nde cuma namazının ardından bir araya geldi. Gruptakiler, "Zalimin Sisi, mazlumun Mursi'si", "İhvana selam direnişe devam", "Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez" yazılı pankartlar taşıdı.

AGD Şube Başkanı Naci Şenel, grup adına yaptığı açıklamada, "Sisi ve yandaşları unutulacak ama idama mahkum edilenler asla unutulmayacak" dedi.

Basın açıklamasına, Memur-Sen Gümüşhane Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti, Gümüşhane İktisadi ve Kültürel Kalkındırma Derneği, Ensar Vakfı, Tüketici ve Çevre Derneği, Hak-İş Gümüşhane Şubesi, Beyaz Ay ve Şefkateli Derneği üyeleri de destek verdi.

AGD Şiran Temsilciliği tarafından Şiran ilçesinde de basın açıklaması yapılarak idam kararı protesto edildi.

 

- Bayburt

Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Bayburt'ta protesto edildi.

Türk Dünyası Parkı'nda İHH Bayburt Şube Temsilciliğince organize edilen gösteriye, bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar destek verdi.

İHH Bayburt Şube Temsilcisi İlhami Polat, "Neredeyse her dakikaya 26 idam sığdırarak kendi rekorunu kıran Mısır adaleti, kararın ölçüsüzlüğünü izah etme ihtiyacı dahi hissetmemiştir" dedi.

Gösteri, İl Müftüsü Kemalettin Aksoy'un Mısır başta olmak üzere birçok ülkede ölen insanlar için dua okumasının ardından sona erdi.

 

- Erzurum

Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Erzurum Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde toplanan grup tarafından protesto edildi.

Lala Paşa Camisi önünde toplanan grup, temsili idam sehpası kurdu. Gruptaki bazı kişiler, kefen giyip, boyunlarına urgan geçirerek, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Erzurum Sivil Toplum Kuruluşu Platformu Başkanı Kadir Demirbüken, grup adına yaptığı açıklamada, idam kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Bu, haksızlıktır, adaletsizliktir, zalimliktir. Bu haksızlık düzeltilmelidir" dedi.

Konuşmaların ardından, Vuslat Derneği Onursal Başkanı Şevket Gökşan, şehitler için dua okudu. Katılımcılardan bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

 

- Ağrı

Ağrı'da bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Merkez Camisi önünde toplanan ve çeşitli dövizler taşıyan grup, temsili kefen giyerek idam kararına tepki gösterdi. Memur-Sen Ağrı Şube Başkanı Süleyman Gümüşer, grup adına yaptığı açıklamada, insanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınadıklarını söyledi.

"Rabia" işareti yapan ve sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

 

- Eskişehir ve Bilecik

Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Eskişehir'de ve Bilecik'te de protesto edildi. 

Anadolu Gençlik Derneği Eskişehir Şubesi ve İHH öncülüğünde bir grup, cuma namazı sonrası Reşadiye Camisi bahçesinde toplandı. Grup adına açıklama yapan İHH Eskişehir Sorumlusu Musa Karadaş, idam kararları karşısında duyarlı ülkelerin sessiz kalmaması gerektiğini dile söyledi.

Karadaş'ın açıklamasının ardından AGD Eskişehir Şube Başkanı Mehmet Eren, ortak basın açıklamasını okudu. Konuşmaların ardından bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

Bilecik'te ise Merkez Şerifpaşa Camisi önünde, cuma namazının ardından toplanan AGD üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurdukları darağacına temsili Sisi maketini asarak, idam kararını protesto etti.

Kefen giyen ve "Zulme sessiz kalmayın", "Katil Sisi, Seninleyiz Mursi", "Diren Mursi" yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, bir süre slogan attı. Grup adına açıklama yapan AGD Bilecik Şube Başkanı Sadık Savak, "Mısır'da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarının mutlaka durdurulması gerekmektedir" dedi.

Memur-Sen adına konuşan Mehmet Hayri Demirel ise Sisi'nin, Mısır halkına hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, bir süre slogan atan ve tekbir getiren grup, dua okunmasının ardından dağıldı.

 

- Mersin 

Memur-Sen Mersin İl Temsilciliği üyesi bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti. Memur-Sen İl Temsilcisi Abdullah Çelik, grup adına yaptığı açıklamada, "Katil Sisi, Mısır halkına hesap vermelidir. Asıl yargılanması gereken Sisi'dir" dedi. 

Grup, açıklamanın ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

 

- Konya 

Konya'da, İHH-AYDER öncülüğünde, cuma namazı çıkışı Şerafettin Camisi önünde toplanan bir grup, "Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "Darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacak", "Mısır seninleyiz" yazılı ve üzerinde "Rabia" işareti bulunan dövizler taşıyarak, tekbirler getirdi.

Mısır ve Suriye'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup üyeleri, "Bir Musa gelecek, sizi bulacak", "Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Genç İHH-AYDER Başkanı Selim Tosun, haklarında idam kararı bulunan 528 Mısırlının sesini tüm dünyaya duyurmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Konya'nın Seydişehir ilçesinde de tarihi Seyyid Harun Camisi önünde toplanan grup, Mısır'da masum insanlar hakkında verilen idam kararına tepki gösterdi.

 

-  Karaman ve Aksaray

Karaman Sivil Toplum Platformu üyesi grup, Mısır'da 528 kişiye idam kararı verilmesini protesto etti. 

Aktekke Kent Meydanı'nda toplanan grup, darbe ve idam karşıtı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Yunus Özdemir, Mısır Meydanı'na idam sehpası yerine sandıkların konulması gerektiğini ifade etti.

Aksaray Sivil Toplum Örgütleri Platformu öncülüğünde, cuma namazının ardından Hükümet Meydanı'nda toplanan bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

 

- Şanlıurfa

Şanlıurfa'da, Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde toplanan bir grup, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Cuma namazı sonrası Balıklıgöl Yerleşkesi'nde toplanan grup, ellerinde "Sen uyursan onlar idam edilir, darbeci firavunlar döktükleri kanda boğulacaklar, darbeciler yenilecek, otoritesi Allah olanlar asla yenilmez" yazılı ve Rabia işareti bulunan dövizler taşıyarak, tekbir getirdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Murat Müjdeci, Mısır'da yaşanan insanlık dışı vahşete karşı sessiz kalmadıklarını söyledi.

Açıklamanın ardından bir grup, temsili mahkemede yargılama yaptıktan sonra üzerilerinde "kefen" bulunan arkadaşlarını idama mahkum etti. Kurulan temsili darağacında kefen giyenler, haksız yere idam edilişleri canlandırdı.

 

- Sakarya 

AGD Sakarya Şubesi üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, cuma namazının ardından Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Orhan Cami toplandı.

Grup adına açıklama yapan AGD Sakarya Şube Başkanı İbrahim Guli, "Bu idam kararının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisi yoktur. Hürriyetlerin ayaklar altına alındığı karardır. Yaşanan bu hukuk dışı sürece Batı'nın sessiz kalması, elbette ırkçı politikalarının gereğidir. 528 kişi ile ilgili verilen idam kararı, Mısır halkının bağımsızlığını hedef alan bir karardır" şeklinde konuştu.

 

- Kastamonu 

Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararı, Kastamonu'da protesto edildi.

Eğitimciler Birliği Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, Nasrulah Camisi önünde yaptığı açıklamada, Mısır'daki darbeye ve idam kararlarına dünyanın sessiz kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Sancaktaroğlu'nun açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

 

- Çankırı

Çankırı'da Ahmet Yesevi Camisi önünde toplanan vatandaşlar, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Solak, yaptığı açıklamada, "İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararı kınamak, 528 Mısırlı mazlum kardeşimizin sesine ses katabilmek için bugün buradan tüm vicdan sahiplerini harekete geçireceğiz" diye konuştu.

"Rabia" işareti yapan ve sloganlar atan grup, açıklamanın ardından dağıldı. 

 

- Düzce 

Düzce Sivil Toplum Platformu'nun öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile aralarında öğrencilerin de bulunduğu grup, Belediye Meydanı'nda bir araya geldi.

Üzerlerindeki kefenle "Rabia" işareti yapan, meydanda temsili darağacı kuran grup, "Mursi'ye selam, direnişe devam. Kahrolsun zalimler, işbirlikçi hainler" sloganları attı.

Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Ketres, insanlığa ve hukuka aykırı kararı kınamak ve 528 Mısırlı mazlumun sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet etti.

Açıklamanın ardından slogan atarak bir süre yürüyen grup, daha sonra dağıldı.

 

- Kocaeli

Gebze Kent Meydanı'nda toplanan, "Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet, cuntanın idam kararları, İslami direnişi yıldıramaz" ve "İslam düşmanı darbecilere karşı, bütün ümmet tek yürek" yazılı dövizler taşıyan grup, "Rabia" işareti yaparak darbeciler aleyhine slogan attı. 

Kefen giyen protestocular, daha sonra darağaçlarına çıkarak idamı temsili olarak canlandırdı. Mısır Halkı İle Dayanışma Platformu adına basın açıklaması yapan Numan Tatar, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, son idam kararlarını ve buna sessiz durmanın ötesinde, destek veren tüm cuntaseverleri kınıyoruz” diye konuştu.

Grup, duanın ardından dağıldı.

 

- Muğla 

Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi, Muğla'da protesto edildi.

Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan, çoğunluğu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan gençler ile sivil toplum kuruşları temsilcileri, "Rabia" işareti yaparak sloganlar attı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Demirtaş, "Mısır'daki darbe yönetimine destek verenler, sessiz kalanlar, idam yoluyla gerçekleştirilmek istenen katliamın azmettiricisi, ortağı ve asıl faili olacaktır" dedi.

 

- Kayseri 

Kayseri'de Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde konuşan Memur-Sen İl Temsilcisi Aydın Kalkan, Mısır'da verilen idam kararlarının insanlık tarihine sürülmüş kara bir leke olduğunu söyledi.

Kalkan, Mısır'da asıl yargılanması gerekenlerin darbeciler olduğunu blirtti.

Konuşmaların ardından, meydanda kurulan darağacı, üzerine benzin dökülerek ateşe verildi. Gruptakiler bu sırada, 'İhvan'a selam, direnişe devam', 'Katil Sisi, Mısır'dan defol' sloganları attı.

"Müslüman Gençler Platformu" üyesi bir grup da Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi'nde, cuma namazı sonrası basın açıklaması yaparak, idam kararına tepki gösterdi.

 

- Kırşehir 

Kırşehir'de ise Cacabey Meydanı'nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Necati Yılmaz, Mısır'da masum insanların evrensel hukuk kuralları ayaklar altına alınarak idama mahkum edildiğini söyledi.

Sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com