Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi

Mısırda 528 kişinin idama mahkum edilmesi
İdam kararı Bartın, Zonguldak, Karabük, Mardin ve Tekirdağ'da protesto edildi

BARTIN/ZONGULDAK/KARABÜK/MARDİN/TEKİRDAĞ (AA) - Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi Bartın, Zonguldak, Karabük, Mardin ve Tekirdağ'da protesto edildi.

Bartın'da, İHH İnsani Yardım Vakfı temsilciliği, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şubesi ve Saadet Partisi üyeleriyle bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Arap Camisi önünde kararı protesto etmek için toplandı.

Temsili beyaz kefen giyen ve boyunlarına idam ipi geçiren grup adına açıklama yapan AGD Bartın Şube Başkan Yardımcısı Aydın Güngör, Mısır'da darbe mahkemesinin sözde hukuki bir karara imza atarak 528 darbe karşıtı eylemci için idam cezasına hükmettiğini söyledi.

Kardeş ülke Mısır’da 20 dakika süren duruşmada verilen idam kararlarının insanlık suçu ve hukuk skandalı olduğunu belirten Güngör, "Bu idam kararının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisi yoktur. Hürriyetlerin ayaklar altına alındığı karardır. Yaşanan bu hukuk dışı sürece Batı'nın sessiz kalması, elbette ırkçı politikalarının gereğidir. 528 kişi ile ilgili verilen idam kararı, Mısır halkının bağımsızlığını hedef alan bir karardır. Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarının mutlaka durdurulması gerekir" diye konuştu.

- Zonguldak

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Devrim Bulvarı'nda toplanan protestocular adına adına konuşan Ereğli Ümmet İçin Dayanışma Platformu sözcüsü Mücahit Özçelik, cunta ve sahte mahkemelerin şimdi de "iğrenç bir tiyatro sahnesiyle" Mısır'ın özgür insanlarını yargılayarak katletmek istediğini belirtti.

Adalet ve özgürlük isteyen insanların dünyanın gözü önünde idamına karar verildiğini vurgulayan Özçelik, "En ağır bir şekilde darbe suçundan yargılanması gerekenler Mursi'yi ve cunta karşıtı halkı yargılamaya başladılar. İdam kararı Mısır'daki direniş ateşini söndürmez. Bu idam kararlarını duyan Müslümanlar evlerine kapanmayacak" şeklinde konuştu.

Grup edilen duanın ardından dağıldı.

- Karabük

Karabük'te ise Mazlumlarla Dayanışma Platformu önceliğinde Karabük Belediyesi önünde toplanan bir grup, "zulmü alkışlayamam, zulme sessiz kalıp insanlık suçuna ortak olmayın, kardeşlik bedel ister, Müslüman ayağa kalk" yazılı ve üzerinde "Rabia" işareti bulunan dövizler kaldırarak, tekbir getirdi.

Bazılarının kefen giydiği grup adına açıklama yapan platform sözcüsü Zeki Öz, 24 Mart'ta Mısır'da görülen 20 dakikalık duruşma sonucu 528 kişi hakkında verilen idam kararının bir insanlık suçu olduğunu söyledi. 

Yağmur altında yaklaşık bir saat süren protestonun ardından, grup üyeleri olaysız dağıldı.

- Mardin

Mardin'de, Dostluk Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Dost-Der) üyeleri, Yenişehir Mahallesindeki Karayolları Parkı yanında toplanarak "Defol Sisi, seninleyiz Mursi, zalimler için yaşasın cehennem, İhvan'a selam, direnişe devam, kahrolsun İsrail, kahrolsun Amerika" şeklinde sloganlar attı. 

Dost-Der adına basın açıklamasını okuyan Abdulmenaf Baysal, binlerce kişinin katledilmesine neden olan darbe güçlerinin Mısır'ı daha da karanlık günlere götürmeye devam ettiğini kaydetti.

Grup, açıklamanın tekbir getirerek olaysız dağıldı.

- Tekirdağ

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ve Çerkezköy ilçelerinde bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde düzenlenen gösterilerde idam kararları vatandaşlarca protesto edildi.

Tuğlalı Park'ta, Tekirdağ Sivil Toplum Platformuna bağlı dernek üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcilerinden oluşan grup, temsili darağacı kurdu.

Grup adına açıklama yapan Süleyman Çalışkan, Mısır'da, darbecilerin son icraatının, 528 kişiyi idama mahkum etmek olduğunu söyledi.

Mısır'da, deliller incelenmeden ve savunma hakkı çiğnenerek yüzlerce kişiye ölüm cezası verildiğini ifade eden Çalışkan, şöyle konuştu:

"Darbeye direnenleri dünyanın gözü önünde camilerin içinde bile katleden cunta, binlerce kişinin öldürüldüğü bu katliamlardan sağ kurtulabilenleri ise böyle bir idam kararıyla cezalandırmıştır. Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve her milletten insanın canını kutsal sayan bizler zalim Sisi'yi ve Mısır'ı yöneten generalleri lanetliyoruz."

Konuşmanın ardından dua okundu ve temsili darağacı yakıldı.

Gruptakiler, açıklamanın ardından, idamların durdurulması için vatandaştan imza topladı.

Çerkezköy'de Osmanlı Camii'nin önünde toplanan grup, temsili darağacı kurdu.

Grup adına açıklama yapan Çerkezköy Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Sinan Meral, Mısır'da ve birçok  arap ülkesinde yapılan zulümlere göz yumamayacaklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com