Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimine doğru

Mısırda cumhurbaşkanlığı seçimine doğru
Mısır'da Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının ardından gerçekleşecek ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranı, ülkenin geleceğini belirleme konusunda büyük önem taşıyor

KAHİRE (AA) - HÜSEYİN EL-KABBANİ - Mısır'da Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının ardından gerçekleşecek ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranı, ülkenin geleceğini belirleme konusunda büyük önem taşıyor.

Uzmanlar, 26-27 Mayıs'ta yapılacak ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi ile eski Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin yarışacağı seçimlerin, "demokratik dönüşüm konusunda yapılan dış baskıların azalması, cumhurbaşkanının meşruiyeti ile gerçek bir muhalefetin oluşması ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize çözüm bulunması" açısından önem taşıdığına dikkat çekiyor.

 El-Ehram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Kamuoyu Yoklamaları Birimi uzmanlarından Yüsra el-Azbavi, Mısır'da daha önce yapılan seçimlere ve referandumlara katılım oranına bakıldığında bu seçimlere katılımın en iyi ihtimalle yüzde 42'yi geçmeyeceği öngörüsünde bulundu.

AA muhabirine konuşan Azbavi, "Seçimlere katılım oranının artması, Mursi'nin görevden alınmasının ardından Mısır'a uygulanan dış baskıların azalmasında ve gerçek bir muhalefetin oluşmasında önemli bir role sahip olacak" dedi.

Sabbahi'nin bu seçimleri halk desteğini almak için büyük bir fırsat olarak gördüğünü belirten Azbavi, "Sabbahi bu seçimlerde yüksek oy alırsa başkanı olduğu Halk Akımı Platformu'yla birlikte henüz tarihi belirlenmeyen parlamento seçimlerinde büyük bir muhalif güç olarak karşımıza çıkacak" diye konuştu.

- Seçimler ülkenin istikrara kavuşmasının ilk şartı

Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler Öğretim Üyesi Hasan Nafia ise seçimlere katılım oranının önemine işaret ederek şunları söyledi:

"Katılım oranı, şeffaf bir ortamda yüzde 40'tan az olmazsa Mısır halkının istediği kişiyi seçtiğini söyleyebilecek ve Mısır'ın içinde bulunduğu siyasi krizi aştığını kabul edeceğiz ancak oran düştüğü takdirde yeni devlet başkanının Mısırlıları temsil ettiğini söylemek zorlaşacak."

Kahire Üniversitesi Siyaset Sosyolojisi öğretim üyesi İbrahim el-Beyyumi Ganim de bu görüşü destekleyerek, seçimlere katılımın gönüllü ve yüksek oranda olması durumunda, cumhurbaşkanı olacak kişinin meşruiyet kazanacağını ifade etti.

Ganim bu iki şartın gerçekleşmesi durumunda, seçilen başkanın siyasi, ekonomik ve diğer alanlarda alacağı kararlarda arkasında halk desteğinin olacağını vurguladı.

- Devlet kurumları ve siyasilerden katılım çağrısı

Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda devlete bağlı kurumların yaptığı yorumlar da uzmanların görüşünü destekler nitelikte. Mısır müftülüğü geçtiğimiz günlerde yayımladığı yazılı açıklamada, "Seçimler, Mısır'da istikrarın sağlanması yolunda atılacak ilk adım olacak" ifadesini kullanmış ve İslam dininin katılım ve olumlu davranışı teşvik ettiğini, boykot ve olumsuz davranışı kötülediğini dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı adaylarından Sabbahi ise Mısır devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, halkı seçim sandıklarına gitmeye çağırmış ve boykotu şehitlerin kanına ve halkın haklarına ihanet olarak tanımlamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com