Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru

Mısırda cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru
Cumhurbaşkanı adaylarından Sabbahi, yolsuzluğa son verme, milli servetin yeniden dağılımı, şehitler için kısas ve düşünce mahkumlarına af çıkarma vaadinde bulundu

KAHİRE (AA) - Mısır'da, cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasına başlayan Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi, yolsuzlukla mücadele, milli servetin yeniden dağılımı, şehitler için kısas ve düşünce mahkumlarına af çıkarma vaatlerinde bulundu.

Seçim kampanyasına ülkenin güneyindeki Asyut kentinden başlayan Sabbahi, Mısır Televizyonu'nda yayınlanan video kaydında, ülkeyi içeriden ve dışarıdan yapılandırmayı hedeflediğini belirtti.

Sabbahi, "Devlet kurumlarında köklü bir değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Bu kurumları yolsuzluktan arındırmalı, şeffaf ve kendi hatalarını düzelten bir yapı haline getirmeliyiz. Yolsuzluğu ortadan kaldırırsak fakirliğe ve cehalete de son verir ve istediklerimizi gerçekleştirebiliriz" dedi.

-Ekonomiyle ilgili vaatler-

Devlet içinde sosyal adaleti sağlama sözü veren Sabbahi, şunları söyledi:

"Mısır kalkınmayı hak ediyor. Bu nedenle milli servetin yeniden dağılımı bizim ahlaki ve anayasal görevimiz olacak. Fakirlikle de mücadele edeceğiz. Bu ülkede fakir kimsenin kalmasını istemiyoruz. Ekonomi alanında geliştireceğimiz küçük ve orta vadeli projelerle herkes için iş imkanı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için bir bakanlık oluşturacağız. Dünyadaki büyük yatırım şirketleriyle birlikte çağa uyumlu devasa projeler geliştireceğiz."

Cumhurbaşkanı seçilirse Mısır'ı bir kanun devleti haline getireceği vaadinde bulunan Sabbahi, "Kanun herkese eşit mesafede olacak ve hiçbir şekilde ayrımcılık yapılmayacak. Bu bağlamda mevcut gösteri kanununda yapacağımız değişiklikle gösterilere engel olan değil düzenleyen bir hal almasını sağlayacağız. Düşünce mahkumları için de af çıkaracağız" diye konuştu.

-Şehitler için kısas-

Geçmişin yaralarını saracaklarını ve geleceğe yeni bir sayfa açacaklarını belirten Sabbahi, "Şehit ve yaralılar için kısas uygulayacak ve zarar görenlerin tazmini için çalışacağız. Ayrıca ordunun vatanı koruma görevini layıkıyla yerine getirmesi için uğraşacağız. Mısır'ı kalkındıracak ve insan hakları alanında dünyadaki yerini almasını sağlayacağız. Mısır'ın ulusal güvenliğine zarar vermediği sürece imzalanan tüm anlaşmalara bağlı kalacağız" ifadesini kullandı.

Sabbahi konuşmasının sonunda Nil havzası ülkelerinden oluşan yeni bir bölgesel örgüt kurulması çağrısı yaparak "Gıdayı, suyu, kalkınmayı, enerjiyi ve ilerlemeyi birlikte paylaşacağız. Nil havzası ülkeleri arasında düşmanlığa gerek yok. Nil suyu üzerindeki hakkımızı koruyacağız ve ortaklarımızın da kalkınma düşlerini gerçekleştirmesine yardımcı olacağız" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com