Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz:

KOCAELİ (AA) - Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Yılmaz, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişi hakkında verilen idam kararına ilişkin, "Darbe yönetimi, darbenin gereklerini yerine getiriyor. Bir anlamda halkın nezdinde meşruiyetini sorgulatacak isimleri, halkın sevdiği değerleri, kendisini varetmek adına, yok etmeye çalışıyor" dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, verilen idam cezalarının, demokratik olarak seçilen, sivil kalarak, yapılan haksızlığa tepki gösteren insanları korkutmak ve sindirmek, gerekirse katletmek anlamını taşıdığını söyledi.

Batının, Mısır'da darbeye, yaşanan katliam ve insan haklarına sessiz kaldığını belirten Yılmaz,  "Batı, sessizliğini koruyarak zimnen darbeyi onaylamış görünüyor. Demokrasi onların değeri ama batı kendi yaptığı helvayı, putu yiyor. Darbe yönetimine verilen batının zımni desteği, bir anlamda onları cesaretlendiriyor. Darbe yönetimi, darbenin gereklerini yerine getiriyor. Bir anlamda halkın nezdinde meşruiyetini sorgulatacak isimleri, halkın sevdiği değerleri, kendisini varetmek adına, yok etmeye çalışıyor" diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye'nin, Mısır'da yaşananlara karşı bu konuda elinden geleni yaptığını ancak imkanların da sınırlı olduğunu dile getirerek, "halkın isteği öne çıkmasın" diye Ortadoğu ülkerinin, kendi yönetimlerinin devamı için Mısır'da yaşananlara karşı kör, sağır ve dilsiz olduğunu vurguladı.

"Mısır'da darbecilere karşı halkın istediğinin olması, Ortadoğu ülkerinin de işine gelmiyor" diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Çünkü bunlar kendi yönetimlerini de zorlayacak şeyler. Çünkü, onlar da ülkelerini halka dayanarak yönetmiyorlar. Halkın isteklerini gözönüne almayanlar, eninde sonunda kaybedecekler. Şu anda Mısır halkı kazandı ama biraz zamana ihtiyaçları var. Bu idamlarla halkın özgürlük taleplerini bastıramayacaklar, susturamayacaklar. Mısır halkı özgürlüklerini kazanacak."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com