Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Akbaş:

KOCAELİ (AA) - İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişi hakkında verilen idam kararına ilişkin, "Mısır halkını bu idam karalarıyla susturabileceklerini sananlar yanılıyor. Darağacının ipinde cennet bahçelerini gören Müslümanları bu tür korkutmalarla yıldıramazlar. Bunlar ancak darbecilerin sonlarını hızlandırır" dedi.

Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'da, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında verilen idam kararlarını lanetlediklerini söyledi.

"Mısır'ın çağdaş firavunu Sisi'nin, Mısır’ın Müslüman halkını bu idam karalarıyla susturabileceklerini sananlar yanılıyorlar" diyen Akbaş, "Darağcının ipinde cennet bahçelerini gören Müslümanları bu tür korkutmalarla yıldıramazlar. Bunlar ancak darbecilerin sonlarını hızlandırır" şeklinde konuştu.

Mısır'daki bu insan hakları ihlalalerine göz yuman batıyı ve "Amerikancı Arap rejimlerini" de lanetlediklerini belirten Akbaş, "Türkiyede, 'Abdullah Öcalan asılacak' diye kıyameti kopartıp, insan haklarından dem vuran batı, Mısırdaki idam karaları karşısında üç maymunu oynuyor" ifadesini kullandı.

Mısır'daki idamlara tepki veren, oradaki Müslümanların sesini dünyaya duyuran Türkiye hükümetini bu konuda sonuna kadar desteklediklerini dile getiren Akbaş, "Elimizde imkan olsaydı, filien Mısır'daki kardeşlerimizin yanında olurduk ama şu an dualarımızla onlara destek vermeye çalışıyoruz.  Büyük devrimler, büyük acılar sonucu gerçekleşir. Mısır kıyamı da başarıya ulaşacak ve zalim firavunlar zulümleriyle beraber yok olacaktır" dedi.

- "Darbecilerin hukuksuz kararlarını tanımıyoruz"

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kocaeli Temsilcisi İsmail Yeşildal ise Mısır'da hukuk, adalet ve insan haklarının, batının zımni desteği ile sistematik bir şekilde katledildiğini söyledi.

Uluslararası camianın, Mısır'da yaşanan katliam ve insan hakları ihlallerini gözardı etmesinin ötesinde, gerek örtülü gerekse açıkça destek verdiğini ifade eden Yeşildal, Mısır halkının iradesini hiçe sayan ve katliama dönüşen bu süreci şiddetle kınadıklarını kaydetti.

Yeşildal, hukuksuzlukta sınır tanımayan darbeci Sisi yönetiminin sözde mahkemelerle vahşetine hukuki kılıf uydurma çabalarının, dünya halklarının vicdanında çoktan mahkum olduğunu belirterek, "Bu suça ortak olan uluslararası tüm örgütler de darbeci Sisi'nin paydaşı hatta azmettiricisi olarak tarihin çöplüğündeki yerini alacaktır. Hukuk, adalet ve hakkaniyetin hakim olduğu bir dünyanın tesisi için çalışan bir kurumun müntesipleri olarak, Mısırlı kardeşlerimizin iradelerinin sonuna kadar destekçisiyiz. Darbecilerin hukuksuz kararlarını tanımıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com