Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Aslan:

AKSARAY (AA) - Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Mahmut Aslan, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişi hakkında verilen idam kararına ilişkin, "Mısır Müftüsü'nün nasıl bir karar vereceğini kestiremiyoruz ama dünya, bu karara baskı yaparsa ona göre hareket edeceklerdir. Bu yüzden maddi ve manevi elimizden ne geliyorsa yapmalıyız" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Aksaray Şube Başkanlığı görevini de yürüten Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır’da verilen idam kararlarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

Mısır’daki hiçbir masum insanın tenine dahi dokunulmaması gerektiğini belirten Aslan, "Dünya, artık ayağa kalkıp verilen idam kararlarını protesto etsin. Bu idam kararlarını verenleri durdursun. İdamlar gerçekleşirse hiçbir dünya ülkesi adalet sisteminden bahsetmesin. Bu kıyımlar devam ederse Dünyanın hiçbir yerinde adalet sistemi kalmayacak" şeklinde konuştu.

Modern dünyanın gözü önünde katliamların yaşandığını aktaran Aslan, şunları kaydetti:

"Katliama hazır bir sürü cellat bekliyor. Dünya, bunu seyrediyor. 529 kişinin idamı yarım saatte verildi. Başka bir ülkede, Müslüman olmayan bir kişiye böyle bir karar verilse dünyayı ayağa kaldırırlar. Türkiye’de ufak bir olay çıktığında 'adalet, hukuk ve insan hakları yok' diye feryat ediyorlar. Ancak dünyanın gözleri önünde Afrika’nın en önemli ülkesi Mısır’da Muhammed Mursi ve taraftarları alaşağı ediliyor. İdam kararları veriliyor. Bütün dünya buna sus pus oluyor. Allah’tan Türkiye ve dirayetli yöneticileri var."

Mahmut Aslan, suçsuz insanların idam edilmesinin hiçbir şekilde tasdik edilemeyeceğinin altını çizerek, "Mısır'da 15’er saniyelik yargılanma neticesinde idam kararları verildi. Verilen kararları doğru bulmuyoruz. Dünyadaki bütün sivil toplum örgütleri, artık ayağa kalkın! Eğer bu kıyımlar engellenmezse gelecek neslimize vereceğimiz hesap çok ağır olur. Sivil toplum örgütleri olarak, verilen bu kararlara karşı mutlaka meydanları dolduracağız. Mısır Müftüsü'nün nasıl bir karar vereceğini kestiremiyoruz ama dünya, bu karara baskı yaparsa ona göre hareket edeceklerdir. Bu yüzden elimizden ne geliyorsa maddi ve manevi yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com