Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Kayseri Barosu Başkanı Konaç:

KAYSERİ (AA) - Kayseri Barosu Başkanı Fevzi Konaç, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına ilişkin, "Yeni idam kararları, olmayan yargılamayla verilmiş, korku ve sindirme amaçlı hukuk cinayetidir. Tüm dünyanın, sergilenen bu sahte hukuk şovuna sessiz kalmasını, güya darbe karşıtı olan ancak akan kan Müslüman kanı olunca susan iki yüzlü batıyı da kınıyorum. Batının merhametine bel bağlayan şaşkın, çaresiz, sinmiş İslam ülkelerini de kınıyorum" dedi.

Konaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'daki darbecilerin, insan hakları, adil yargılama ve bağımsız yargı gibi kavramları hiçe saydığını, Adeviye Meydanı'nda yapılan katliam ve vahşetin ikinci safhasının bugün mahkemeler eliyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Tarihte hiç bir iktidarın zulüm ederek uzun süre yaşayamadığını belirten Konaç, şunları kaydetti:

"Hukuk devletinin olmadığı, adil yargılamanın hükmetmediği bir düzen, ilelebet zulmünü devam ettiremez. Bunun mutlaka sonu gelecek. Tarih göstermiştir ki hiç bir devlet böyle zulümlerle asla abat olmamıştır ve olamayacaktır. Ortadoğu'daki gelişmelere dikkatlice bakılırsa aslında Mısırda bugün yaşananlar ne ilk ne de son. Arap Baharı olarak Ortadoğu'da yaşananlar, aslında demokrasiye geçiş süsü verilmiş ancak siyonizme ve batıya hizmet eden kadroların nöbet değişimi olarak misyon görmeye başlamıştır. Dolayısıyla mahkeme kararları, aslında hukuki kararlar değil bugünkü zemini pekiştirmek adına verilmiş siyasi kararlardır. Halk oyuyla seçilmiş Mursi ve İhvan'ın darbeciler eliyle tasfiye edilmesi, yeni uşak Sisi'ye makam hazırlıklarının altyapısı için verilmiş kararlardır. Yeni idam kararları, olmayan yargılamayla verilmiş, korku ve sindirme amaçlı hukuk cinayetidir. Tüm dünyanın, sergilenen bu sahte hukuk şovuna sessiz kalmasını, güya darbe karşıtı olan ancak akan kan Müslüman kanı olunca susan iki yüzlü batıyı da kınıyorum. Batının merhametine bel bağlayan şaşkın, çaresiz, sinmiş İslam ülkelerini de kınıyorum."

Türkiye'yi tek yürek halinde Mısır'daki kardeşlerine sahip çıkmaya davet ettiğini dile getiren Konaç, sözlerini "Bunu yapabilecek tek ülkenin Türkiye olduğuna inanıyorum. Mısırlı kardeşlerime Türkiye'den kardeşleri olarak dualarımı gönderiyorum" diye tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com