Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Selvi: "Bu şunu göstermektedir; eğer önüne geçilmezse bunlar, binlerce Mısırlıyı idam sehpalarında idam etmekten çekinmezler. Çünkü bunlar cinayetten korkmuyor, insana, insani değerlere önem vermiyor. İns

KONYA (AA) - Konya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına ilişkin; "Bu şunu göstermektedir; eğer önüne geçilmezse bunlar, binlerce Mısırlıyı idam sehpalarında idam etmekten çekinmezler" dedi.

Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'da yeni bir üzücü sürece girildiğini söyledi.

Mısır'da insani değerden yoksun ve karşısında kim varsa yok edilmesini düşünen anlayışın yeni bir hamle daha yaptığını ifade eden Selvi, Türkiye'nin verdiği güçlü tepkiye rağmen dünyanın, Mısır'da gerçekleşen darbeye karşı da kayıtsız kaldığını anımsattı.

Selvi, Batı dünyasının, Bangladeş'teki idam kararlarına dönük de hiçbir tavır otaya koyamadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"500'ün üzerinde insanın idam kararları verildi. Biz o zaman da şunu söyledik; 'Ey mahşeri vicdan, ne zaman harekete geçeceksiniz? Arap-İsrail savaşında, İsrail'e tek kurşun atmayan bunlar, şimdi belki Mısır halkını katletmekten çekinmezler, harekete geçin' dedik. Biraz sesimiz duyulur gibi oldu ve insanlık harekete geçti. Mısır'ı yöneten bir takım kurnaz politikacılar da 'bu kararlar her ne kadar verilmiş olsa da infaz edilmez. Nihayetinde bunların başka yasal mercileri var, affedilmeleri mümkün' dediler. Böylece dünyada da bir rahatlama oldu. Mısır'ı yönetenlerin korkarak veya dünyadaki tepkiye karşı olumlu bir adım attığı izlenimi oluştu. Neticede bir sessizlik görününce şimdi hem infaz kararları hem yeni idam kararları çıktı. Bu şunu göstermektedir; eğer önüne geçilmezse bunlar binlerce Mısırlıyı idam sehpalarında idam etmekten çekinmezler. Çünkü bunlar cinayetten korkmuyor, insana, insani değerlere önem vermiyor. İnsani tepkileri algılayacak durumda değiller."

- "Tüm uluslararası kurumlar acilen toplantıya çağrılmalı" 

İdam kararlarının uygulanmaması için 3 şeyi talep ettiklerini dile getiren Selvi, vicdanı olan herkesin alanlara çıkarak evlerinde duydukları infialleri kitlesel ortamda dile getirmesi ve tepkilerini ortaya koyması gerektiğini bildirdi.

Selvi, ikinci olarak insan hakları örgütlerinin mutlaka harekete geçirilmesi gerektiğini, bu anlamda herkese sorumluluk düştüğüne dikkati çekerek, "Üçüncü olarak da İslam Konferansı Örgütü, BM Güvenlik Konseyi, NATO ve AB gibi tüm uluslararası kurumlar acilen toplantıya çağrılmalı. Bu anlamda daha önceki süreçte ortaya konulan duyarlılık, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız ve Dışileri Bakınımız tarafından tekrar ortaya konmalı. Bu uluslararası kurumlar toplantıya davet edilmeli ve burada Mısır'ı yönetenlere bugün gösterilenden daha üst düzeyde bir tepkinin ortaya konması gerekiyor" diye konuştu.

- "Bu başka katilleri de cesaretlendirecek"

Vicdan sahibi tüm yöneticilerden bu uluslararası kurumları harekete geçirmek için seferberlik ilan etmelerini beklediklerini anlatan Selvi, şöyle konuştu:

"Aksi halde burada idam edilenler Rabia Meydanı'ndan toplanıp götürülen İhvan-ı Müslümin üyeleri değil, Mısır'da hak, adalet peşinde olanların değil, topyekün insanlığın vicdanı katlediliyor. Bu idam cezaları budur. Bu başka katilleri de cesaretlendirecek. Netice itibariyle insani temeli de olsa siz neyi ortaya koyarsanız koyun bunlar birer asi muamelesi yapıp götürüp katledecekler."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com