Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Ağrı'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki gösterdi

AĞRI (AA) -  Ağrı'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki gösterdi.

İnsani Yardım Derneği Ağrı Sorumlusu Kerem Anığı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir yargı tiyatrosuyla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

İdam kararlarının, özgürlük ve adalet arayışı içerisinde olanların, diktatörlerle zalimler tarafından baskı altına alınmak istendiğinin açık göstergesi olduğunu belirten Anığı, şöyle devam etti:

"Bizimle adaletin, halkın şahitleri olarak yeryüzünde yaşayan vicdan, inanç sahibi insanlar olarak herkesin yaşam hakkının kutsal olduğuna inanıyoruz. Mısır'da sanki çok özgürlükçü ve adaletçi bir mahkeme var da insanlar hakkında böyle kararlar veriliyor. Bunlar kendini adalet, özgürlük ve insan hakları demokrasi havarisi olarak tanıtan emperyalist batının iki yüzlülüğünün bir göstergesidir. Mısır halkının özgürlük mücadelesinin bu kararlarla kesilebileceğini geri tepebileceğini düşünenler yanılıyorlar. Yüce yaradan, Kur'an-ı Kerim de 'O zulmetmekte olanlar, o diktatörler yakında nasıl bir inkılapla devrileceklerini görecekler' şeklinde buyuruyor."

Ağrı İnsani Hareket Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Aslan da idam kararlarının insani olmadığını ifade etti.

Alınan kararın skandal niteliğinde olduğunu vurgulayan Aslan, "Mısır'dan gelen skandal kararın içinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'in de aralarında bulunduğu 683 kişinin idam edilmesi var. Bu insafsızca verilen kararları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Tüm İslam alemine çağrıda bulunarak 'gelin bunu birlikte lanetleyelim.' Bu karalar İslam alemine büyük bir zulümdür" dedi.

Memur-Sen Ağrı Şube Başkanı Süleyman Gümüşer ise idam kararlarının sadece Mısır'ın kendi yönetimine ait karar olmadığını söyledi.

Kararların çok şaşılacak bir durumunun olmadığını belirten Gümüşer, "Çünkü vaktinde 'bu şehirde bir çocuk doğacak ve senin tahtını yerle bir edecek' diye söyleyen sihirbazlara Firavun'un, 'bütün doğacak erkek çocukların hepsini öldürün' diye verdiği talimatı biliyoruz. Fakat biz şunu biliyoruz. Firavunlar boğulmuş, Musalar ise ayakta dimdik kalmıştır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com