Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsan Hakları Hukuk Sorumlusu Sönmez:

İSTANBUL (AA) - İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsan Hakları Hukuk Komisyonu Başkanı Gülden Sönmez, "Görünen o ki, Sisi rejimi bazı kişilerin idamının infazını yaparak, gençlerin özellikle darbeye karşı direnişini kırmak istiyor. İnsanlara korku salarak, bu korkuyla darbeyi meşrulaştırmaya çalışıyor. İnsanların, halkların ve üniversite gençliğinin sokaktan geri çekilmesini sağlamaya çalışıyor" dedi. 

Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idam kararların infazının birçok insanı kaybetmek anlamına geleceğine dikkati çekerek, "Önleyici bir rol üstlenebiliriz. Özellikle sivil toplum kuruluşları, medya, devlet mekanizmaları, uluslararası mekanizmalar, hep birlikte geri dönülmez sonuçlara sebep olabilecek böyle bir vakanın karşısında durmak zorundayız. Bugün verilen mahkeme kararının daha sonrasında çok da fazla önüne geçebilecek hukuki imkan yok. Her ne kadar temyiz, onay mahkemesi daha olsa da bu sadece Sisi'nin darbe rejiminin onayı anlamına gelecek" diye konuştu. 

İdam kararlarına ilişkin "Cumhurbaşkanlığı Affı" gibi bir seçeneğin daha olduğunu aktaran Sönmez, şöyle devam etti: 

"Seyyid Kutub gibi, bu mahkumiyetlerin verildiği insanların da af dilemeyeceklerini düşünüyorum. Böyle bir şey olsa dahi, Sisi yönetiminin, sözde yargılamalarla bu kararlara imza atan bir rejimin zaten affedebileceğine de çok ihtimal vermiyorum. Bu durum da 'biz bu infazlarla karşı karşıyayız' anlamına geliyor." 

Sönmez, bugün açıklanan 683 idam kararının dışında, binlerce insanın yargılandığı birçok dosyanın daha söz konusu olduğunu dile getirerek, "Görünen o ki, Sisi rejimi bazı kişilerin idamının infazını yaparak, gençlerin özellikle darbeye karşı direnişini kırmak istiyor. İnsanlara korku salarak, bu korkuyla darbeyi meşrulaştırmaya çalışıyor. İnsanların, halkların ve üniversite gençliğinin sokaktan geri çekilmesini sağlamaya çalışıyor. Bu karar da bunu çok net bir şekilde gösteriyor. Uluslararası topluluğa, sivil toplum kuruluşlarına ve hukukçulara düşen, bunun karşısında aktif bir şekilde çalışmak ve onların sesi olarak, bir şekilde bu infazların önüne geçmek" ifadelerini kullandı. 

 

- İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'ye ikinci idam cezası

 

Mısır'daki İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile ilgili de yanlış bir bilgi olduğuna işaret eden Sönmez, "Muhammed Bedii, daha önceki 528 kişinin içindeydi ama onaylanan 37 kişinin içinde ismi geçmiyor. Yani o cezasıyla müebbet hapis almış durumda. Öte yandan, bugün açıklanan, 683 kişinin içerisinde idam kararı verilmiş olarak ismi geçiyor. Böylece hakkında iki kez idam kararı verilmiş oldu. Biri müebbet hapse çevrilirken, yeni bir idam cezası daha almış oldu" diye konuştu. 

Gülden Sönmez, Mısır'ın, Afrika İnsan Hakları ve Halkları Koruma Komisyonunun üyesi olduğu için Afrika Birliğine karşı sorumluluğu olduğunu anlatarak, Afrika Birliğinin idamların durdurulması için Sisi yönetimine çağrı yaparak, yazılı talepte bulunduğunu bugün öğrendiklerini kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com