Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
AGD üyeleri, idam cezalarını Fatih'te protesto etti

İSTANBUL (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Fatih'te, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti. 

Yatsı namazı sonrası Fatih Camisi'nin avlusunda toplanan grup, ellerinde Mısır ve Filistin bayrakları ile AGD ve Saadet Partisi flamaları taşıdı. 

"Bırak git ey Sisi", "Mısırlı kardeşim yalnız değilsin" ve "Seninleyiz Mursi" yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi" ve "Siyonizmin korkusu, Erbakan'ın ordusu" şeklinde slogan attı. Sık sık tekbir getiren gruptakiler, Rabia işareti yaptı. 

Eylemde, AGD İl Yönetim Kurulu Üyesi Salih Eren "Söyleyin anama ölecek çocuklar doğursun" isimli şiiri okudu. Gruptan bir kişinin topluluğa marş söylettiği eylemde, Kur'an-ı Kerim okundu. 

AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, yaptığı basın açıklamasında, idam cezalarının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Aklı selim sahibi herkes, bu cezaların hukuki bir dayanağının olmadığının farkındadır" dedi. 

Mısır'da darbeyle yönetime el koyan cuntanın süreci uluslararası destek olmadan işlettiğinin düşünelemeyeceğini dile getiren Bulut, bu sürece destek olanların Mısır'daki kaos ortamından fayda umanlar olduğunu ifade etti. 

Bulut, ırkçı emperyalizmin İslam coğrafyasındaki kargaşa ve kavgadan beslendiğini kaydederek, ırkçı emperyalizmin taşeronluğunu yaparak kendi halkına zulmedenlerin kullanılma süreleri bittiğinde, kağıt gibi buruşturulup atıldığını ve tutunacak bir dal bulamadıklarını söyledi. 

Darbenin Mısır'a hiçbir yararı olmadığını, darbeye taşeronluk yapanların da işine yaramayacağını belirten Bulut, idam kararlarıyla Mısır'da barış ve iç huzurun sağlanamayacağını vurguladı. 

Bulut, darbe yönetimince uygulanan şiddet ve hukuksuzluğun amacının Mısır'da bir iç savaş çıkarmak olduğuna dair endişelerinin devam ettiğini anlatarak, "Hakkı üstün tutan bir anlayışla yeni bir dünyanın mutlaka kurulması gerekmektedir. Olup bitenler, bu coğrafyadaki farklı çevrelerin 3 günlük iktidar ve çıkar hesapları nedeniyle bu ideali tehir etmeleri ve ırkçı emperyalizm ile iş birliğine gitmelerinin nedenleridir" diye konuştu. 

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Hüseyin Oruç da katılımcılara sağanak yağmura rağmen alandan ayrılmadıkları ve daima Hakkın yanında oldukları için teşekkür etti. 

Konuşmalar sonrası, gruptakiler tekbir getirdi ve ilahi okudu. Eylem, dua edilmesinin ardından sona erdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com