Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Erzurum Barosu Başkanı Terzioğlu: "Mısır'da verilen idam kararları siyasal bir karardır. Uygar dünyanın bu konuya müdahil olması gerekir. Özellikle bizim ülkemizde idam cezası kaldırılmıştır ama burada aslolan idam yerine ağırlaştırılmış müebbet cezasının

ERZURUM (AA) -  Erzurum'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki gösterdi.

Erzurum Barosu Başkanı Faruk Terzioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bireysel olarak idam cezasına karşı olduğunu vurguladı.

İdamın bir ceza olmadığını dile getiren Terzioğlu, "Cezadan amaç caydırıcılıktır. Ceza ıslah edici olmalı. Yargı sistemlerinde idam cezasını vermek kolay ama dönüşü olmayan bir ceza. Ya bir hatayla ya eksek incelemeyle ya da yanlış kişi hakkında karar verilmişse geri dönüşü mümkün değil. Tarihte de bunun örnekleri çok. İdam edildikten sonra kahraman ilan edilen çok insan var. Hele siyasi bir nedenle idam cezası vermek çok yanlış" diye konuştu.

Terzioğlu, idamın kabul edilebilir, tasvip edilebilir, anlaşılabilir bir yönü olmadığını ifade ederek, bazı münferit olayların idam cezasını akla getirdiğini ancak benimsenecek, tasvip edilecek bir yönü olmadığının altını çizdi.

Mısır'da verilen idam cezalarının siyasi olduğunu dile getiren Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Mısır'da verilen idam kararları siyasal bir karardır. Uygar dünyanın bu konuya müdahil olması gerekir. Özellikle bizim ülkemizde idam cezası kaldırılmıştır ama burada aslolan idam yerine ağırlaştırılmış müebbet cezasının hiçbir hal ve şartta indirilmemesi gerekir. Türk hükümetinin uluslararası arenada harekete geçmesi gerekir. Türkiye Barolar Birliği'nin girişimleri olacak. Biz de Erzurum Barosu olarak destek veriyoruz."

Erzurum Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Derneği (ESP-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Demirbüken de Mısır'da verilen idam cezalarının insanlık dışı olduğunu vurgulayarak, "Bunu seçilmiş bir cumhurbaşkanına yapılmış bir darbenin sonucu, bu darbeye karşı çıkan halka karşı sindirme çalışması olarak düşünüyorum. Tamamen kanunsuz. Halkın üstünde bir baskı oluşturmak istiyorlar. Tamamen insanlık dışı" dedi.

Demirbüken, 20 dakikada 500 kişiye verilen idam kararının düşmanca olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu idam kararlarını Avrupa ve Amerika sessizce izliyor. Darbeyi destekleyen ülkelerin tek dişi kalmış canavarlıklarını görüyoruz. Yetkililerden daha etkili tavır bekliyoruz. Biz sivil toplum örgütleri olarak kınıyoruz, protesto ediyoruz ama Dışişleri Bakanı ya da ilgili kişiler Mısır'a gidebilir, hükümetimiz daha etkili olsun. Halkımızı da duyarlı olmaya çağırıyorum. Kalabalık olursak, güçlü sesler çıkarsa dünya da bunu duyabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com