Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Mısır'daki 683 kişinin idam cezasına çarptırılmasına ilişkin, "100 yıl önce yaşanmış hadiseleri, sanki insanlığa, insan haklarına, acılara çok düşkünmüş gibi gündeme getirme konusunda işgüzarlık sergileyenler bugün yaşanmakta olan katliamlara karşı kör ve sağır kalmayı tercih etmektedir" dedi.

Aktay, AA muhabirine, Mısır'da 683 kişiye verilen idam cezasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Modern geçinen dünyanın Mısır'daki idam kararlarına karşı sessiz kalmasını eleştiren Aktay, "Medeni dünya, yeri geldiğinde idam cezalarının artık tarihte kaldığını bize bağıra çağıra anlatan dünya, bir imtihan karşısında. İnsanlık değerlerinde büyük bir ilerleme katedildiğini bize anlatan dünya, Mısır karşısında epey zamandır bir imtihan karşısında ve her geçen gün biraz daha batağa saplanıyor" dedi.

Mısır'da yaşananlardan çok daha basit bazı olaylarda dünya kamuoyunu ayağa kaldıran, "ortalığı velveleye veren, 'dostlar alışverişte görsün' der gibi insan hakları şovu yapan" Batılı ülkelerin, "Mısır'daki rezalet" karşısında sesini çıkarmamasını yadırgadığını anlatan Aktay, "Aslında 3 Temmuz'da yaşanan ve dört başı mamur, tam teşekküllü askeri darbeye, 'darbe' dememek suretiyle zaten ilk çelişkisinin işaretlerini vermeye başlamıştı bu dünya. Ne yazık ki yeri geldiğinde bir ağaç için gösterilen duyarlılığın, yüzlerce insanın ölümü karşısında, hem de keyfi biçimde idam edilme niyeti karşısında sergilenmiyor olması, başlı başına nasıl büyük bir çelişkiler dünyası içerisinde yaşadığımızı gösteriyor" dedi.

"Dünya insan hakları söylemini sadece istismar ediyor" diyen Aktay, özellikle Batılı ülkelerin söz konusu Mısır ve Müslüman ülkeler olduğunda insan hakları söylemleri konusunda, idam karşıtı söylemler konusunda iki yüzlülük, samimiyetsizlik sergilediğini kaydetti. 

Aktay, Batılı ülkeler sessiz kalırken, samimiyetsiz davranırken Türkiye olarak sessiz kalmanın mümkün olmadığına işaret ederek, "İnsan hakları gibi değerleri iddia eden dünyayı, biraz kendi değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

-"Katliamlara karşı kör ve sağır kalmayı tercih etmekteler"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Mısır'da yaşanan olayları dünyanın gündemine getirme konusunda özel bir duyarlılığa sahip olduklarını, çaba gösterdiklerini anlatarak, ne yazık ki Türkiye'den ve AK Parti camiasından daha fazla konuyu dert edinenin de olmadığını söyledi. 

"100 yıl önce yaşanmış hadiseleri, sanki insanlığa, insan haklarına, acılara çok düşkünmüş gibi gündeme getirme konusunda işgüzarlık sergileyenler bugün yaşanmakta olan katliamlara karşı kör ve sağır kalmayı tercih etmektedir" ifadelerini kullanan Aktay, 1915 olaylarını anımsatarak, 100 yıl önce yaşandığı iddia edilen hadiseler üzerinden insan hakları savunuculuğu yapanların bugün gözleri önünde cereyan eden hadiselere müdahale etmemesinin de akılla izah edilecek davranışlar olmadığını savundu. 

Aktay, "Bugün yaşanmakta olanlara bir tepki verebiliriz. Bu yaşananlara gerekli tepkileri vermeyenlerin hiçbir zaman gerçeği tespit edilemeyecek 100 yıl önceki, 200 yıl önceki hadiselere odaklanıp oralarda merhamet şovları, insanlık şovları yapmaları da ikiyüzlülüklerini açığa çıkarmış oluyor" diye konuştu. 

Mısır'da ahlaksızca yapılan askeri darbenin İslam dünyasında demokrasinin neden gelişmediğini de açıklayan bir durum olduğunu ifade eden Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Askeri darbenin bu cesareti nereden bulduğunu sormak gerekiyor. Nereden buluyor? Dünyanın kayıtsızlığından alıyor cesareti. Nasıl olsa askeri darbe en kötü senaryoydu, o kötü senaryoyu gerçekleştirme de dünyadan ses çıkmadı, daha ötesine gidildi katliamlar yapıldı, sivil gösteri haklarını kullanan insanlara karşı güpegündüz katliamlar yapılarak, 3 bin insan bir gün içerisinde meydanda, silahsız, savunmasız insan bizzat rejimin askerleri tarafından katledildi. Daha ötesine gidildi, 22 bin insan keyfi şekilde tutuklandı, dünya yine sesini çıkarmadı."

Aktay'ın, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminde toplumsal olayların şiddet kullanılmadan bastırıldığını, o dönemde gazete, televizyon kapatılmadığını, gazetecilerin tutuklanmadığını, ama buna rağmen Batılı ülkelerin Mursi'yi "diktatörleşmekle" suçladığını anlatarak, "Ama bugün aynı dozda bir eleştirinin askeri darbe yapmış, katliamlar yapmış, on binlerce insanı keyfi hapse tıkmış, onlarca gazete, televizyon kapatmış Sisi'ye karşı verilmiyor olması yeterince manidar değil mi? Sisi'nin darbeci olduğunu bile söyleyemiyorlar, muhtemelen istifa edip, aday olduğunda yüzde 99 ile başkan seçildiğinde bunu bir demokrasinin işareti olarak göreceklerdir ve büyük bir ihtimalle tebrik de edeceklerdir, kabul edeceklerdir" değerlendirmesinde bulundu.

İslam dünyasının kendi değerlerini üretmediği sürece, Batılı ve diğer ülkelerin de bu coğrafyalarda yaşanan olumsuzluklara "hayır" demeyeceğini belirten Aktay, "Bu da İslam dünyasında Batı'ya olan güveni biraz daha azaltacaktır" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com