Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Temsilciliği, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti

BURSA (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Bursa Temsilciliği, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki gösterdi.

Fomara Meydanı'nda düzenlenen protesto gösterisine katılan vatandaşlar, darbe karşıtı sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Bursa Temsilcisi Hüseyin Kaptan, sadece haklarını aramak için mücadele eden Mısır'daki kardeşlerine yapılan bu zulmü kınamak için toplandıklarını söyledi.

Mısır'da idam cezasına çarptırılan insanların suçsuz olduğunu ifade eden Kaptan, şöyle dedi:

"O insanlar sadece adalet ve huzur istiyorlardı. Geçen yıl o sıcak güneşin altında günlerce aç susuz sadece adalet için o meydanları doldurdular ve karşılığında almış oldukları hukuksuz idam cezalarıdır. Bu cezaları verenler, o kanların içerisinde boğulacaklar. Biz buna inanıyoruz. O kardeşlerimizle yüreklerimiz aynı atıyor ve o kardeşlerimizin yaşadığı zulmü buralarda bizler de hissediyoruz. Son nefesimize kadar dünyanın neresinde olursa olsun zalimin karşısında, mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz." 

Darbe sonrası Mısır'a girişi yasaklanan ve Türkiye'ye gelen Prof. Dr. Muhammed Nasr Said ise burada yaptığı konuşmada, Mısır'da zalim diktatör Sisi'nin her tarafı kan gölüne çevirdiğini anlattı.

"O diktatörler dış güçlerle beraber hareket etti" diyen Said, şunları söyledi:

"Kendileri bir karar aldı ve kararın arkasında Amerika, İsrail vardı. Bu bir projeydi. Daha önceki hükümlerinde 529 kişi için şimdi ise 683 kişi için idam kararı verdiler. Acımasız bir şekilde toplamda bin 200 kardeşimiz maalesef idamla yargılanacak." 

Bugüne kadar kadın, erkek, genç, yaşlı 23 bin kişinin çeşitli sebeplerle tutuklandığını aktaran Said, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zalim Sisi, bunlarla rahatlayacağını zannediyor. Sisi yüzünden Mısır'daki her evde ya bir yaralı ya bir tutuklu ya da bir idam kararı verilmiş şahıs bulunmaktadır. Her ev acılar içerisinde kıvranıyor. Onlar zannediyorlar ki İhvan hareketi bitecek. Aslında bu İhvan hareketi değildir. Bu İslam'ın, Allah'ın davasının hareketidir. Bunun kökü yerde dalları ise göğe kadar uzanıyor. Kim yok edebilir bu davayı. Bu davanın yanında Amerika yok, İsrail durmuyor. Oradaki insanlara yardım edenler Amerika, İsrail, Rusya ve Fransa değil. Sadece bir ülke var. O da Türkiye. Önemli bir ülke. Recep Tayyip Erdoğan'ın lider ve başbakan olduğu bir ülke. Türkiye sadece Mısır'a değil Suriye'ye Afrika'ya ve adını sayamayacağım birçok ülkeye yardım elini uzatmaktadır. Çünkü bu ülkenin prensibi 'müminler ancak kardeştir' diyen ayetin gerçekleridir. İşte bunu da uygulayan ve yerine getiren Recep Tayyip Erdoğan'dır." 

Protesto gösterisine katılan vatandaşlar, okunan şiirlerin ve duanın ardından sessizce dağıldı.

Gösteriye AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun da katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com