Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Diyarbakır'da bir araya gelen imam hatip liseli kız öğrenciler, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını kefen giyerek protesto etti

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da bir araya gelen imam hatip liseli kız öğrenciler, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını kefen giyerek protesto etti.

Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı'nda toplanan kız öğrenciler, "Amerika sizinle, Allah bizimle", "Sen susarsan dünya susacak", "Unutma, unutturma, insanlık daha fazla ölmesin" döviz ve pankartları taşıyan öğrenciler, "Esmalara uzanan eller kırılsın", "Dik dur eğilme Amed halkı sizinle" gibi sloganlar attı.

Mısır'daki idam kararlarını protesto etmek için 2 dakika boyunca susarak rabia işareti yapan öğrenciler beyaz kefen giyerek darbeci Sisi'yi lanetledi. 

Kübra Aktaş, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhammed el-Biltaci'nin kızı Esma'ya yazdığı mektubu okudu.

Grup adına açıklama yapan Sena Sümeyra Akdemir, imam hatip lisesi kız öğrencileri olarak Mısırlı Müslümanların yanında olduklarını dile getirdi.

Mısır'da binlerce Müslümanın cunta yönetimi tarafından katledildiğini, cezaevlerine gönderilen binlerce İhvan üyesinin de baskı ve işkenceye maruz kaldığının ifade eden Akdemir şöyle konuştu:

"Bu karar meşru olmayan bir yönetim, meşru olmayan bir mahkeme ve darbelere çanak tutan Ezher şeyhi tarafından alınmıştır. Müslümanların idamına karar veren kiralık güçlere karşı ölümüne pes etmeyen başta Muhammed Mursi’yi ve idamına karar verilen İhvan Lideri Muhammed Bedii'yi Diyarbakır Şeyh Said meydanından İmam Hatip Lisesi kız öğrencileri, gönül erleri olarak selamlıyoruz."

Muhammed el-Biltaci'nin kızı Esma'yı unutmadıklarını dile getiren Akdemir, darbecilerin yaptığı zulmün hesabının elbet bir gün sorulacağını vurguladı.

Sisi'nin Müslümanlara ve Mısır halkına zulmettiğini ifade eden Akdemir, "Seçimle başa gelen İhvan yönetimine karşı başta ABD olmak üzere demokrasi havariliği yapan batı dünyasının bu tavrını lanetliyoruz. Dünyanın gözü önünde gerçekleşen ve Müslüman halkların katledildiği, idam edildiği onlarca coğrafyada sus-pus olanlar Allah katında ve insanlık vicdanında mahkum olacaklarını unutmamalıdırlar" dedi.

Mısır'da verilen idam kararlarına karşı Müslümanların birlik içinde olması gerektiğinin altını çizen Akdemir şunları kaydetti:

"Yeniden direniş ve umudu kuşanmalıyız. Unutulmamalıdır ki cuntanın idam kararları karşında bütün dünya sussa da biz asla susmayacağız. Mısır'da askeri cuntanın karşısında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyor ve şöyle diyoruz: Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak, Darbeci Sisi ve katil avenesi alt edilecek, İhvanü'l-Müslimin ümmete umut olmaya devam edecek."

Öğrenciler, Amine Çalış'ın yaptığı duanın ardından dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com