Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları

Mısırda darbe karşıtlarına verilen idam cezaları
Bremen kentinde karar protesto edildi

BREMEN (AA) - Almanya’nın Bremen kentinde faaliyet gösteren bazı sivil toplum örgütleri, Mısır’daki idam kararlarını düzenlenen mitingde protesto etti.

Aşağı Saksonya ve Bremen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’na bağlı Bremen Şurası ve Bremen İslam Federasyonu (IFB) ile bazı Arap kuruluşlarının destek verdiği ‘‘Barış ağı‘‘ inisiyatifi tarafından Bremen Eyalet Meclisi önünde düzenlenen mitingde, Mısır’da 683 kişi hakkında verilen idam kararı kınandı.

Kuran-ı Kerim’in okunmasıyla başlayan mitingde, üzerinde ‘‘Suçsuz 683 insan  öldürülecek“, ‘‘Askeri darbe ve diktatörlük.  İnsan haklarından iz yok“ ,‘‘Demokrasi dersi veren Amerika ve Avrupa Birliği, askeri darbeye destek veriyor‘‘ ve ‘‘Mısır’da insan hakları ve demokrasi için“  yazan pankart ve dövizler taşındı.

Mitingde eylemciler, kefen giyerek boyunlarına, idam kararı verilenlerin isimlerinin bulunduğu yazılar astı, eski Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'yi kınadı.

Protestocuların ‘’Rabia işareti’’ yaptığı mitingde ayrıca, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenler anıldı.

IFB Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Günay, yaptığı konuşmada, batılı ülkelerin Mısır’da verilen idam kararlarını görmezden geldiğini belirterek, ‘’Sisi, askeri rejimiyle halkı adeta katletmiş, ülkede basın ve fikir özgürlüğünü kaldırmıştır. Tüm bu yapılanlara Batı’nın gözünü yummasına bir anlam veremiyoruz. Yaşam hakkı Mısırlılar için de geçerlidir’’ dedi.

Alman gazeteci ve yazar Arn Strohmeyer de eyleme katılarak insani görevi yerine getirdiklerini ifade ederek, ‘’Arap Baharı yerine, Arap işkencesi başlamıştır“ ifadesini kullandı.

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Bremen Eyalet Meclisi Milletvekili Oğuzhan Yazıcı, farklı kültürden gelen insanların barışçıl bir ortamda Mısır’da yaşanan olayları protesto etmelerini doğru bulduğunu belirterek, ‘’Oradaki mahkemede olan olayların hukuk ile bir alakası yok. Sadece intikam almaktalar’’ şeklinde konuştu.

Eyleme Sosyal Demokrat Parti (SPD) Bremen Eyalet Meclisi Üyesi Mustafa Güngör ve çok sayıda kişi destek verdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com