Mısır'da ittifak arayışları

Mısır'da ittifak arayışları
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından değişim yanlılarının ittifak arayışı sürüyor.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağının kesinleşmesinin ardından, siyaset sahnesi de hareketlendi.

Seçim sonuçlarını yorumlayan siyasi gözlemciler, Mısır'daki her 10 kişiden 7'sinin değişim, 3'ünün ise istikrar yönünde oy kullandığını vurguladı. İlk turda yüzde 25'ten fazla oy alarak birinci sıraya yerleşen Müslüman Kardeşler'in Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi, diğer adaylarla görüşmelere başladı.

Bağımsız aday Abdulmunim Ebu'l-Futuh'tan, devrimin korunması amacıyla birlik çağrısı internet aracılığıyla geldi. Twitter'daki hesabından açıklama yapan Ebu'l-Futuh, görüşmeler sırasında "Siyasi ihtilafları bir kenara bırakarak, sadece ülke çıkarlarını gözeteceğiz" dedi.

Ebu'l-Futuh, seçimi ikinci sırada tamamlayan Mübarek döneminin son başbakanı general Ahmet Şefik'e atfen, "Yolsuzluk ve zulmün sembollerine karşı tek saf halinde duracağız" ifadesini kullandı.

Seçimde büyük bir sürpriz gerçekleştirerek ikinci sıraya yerleşen Ahmet Şefik ise, Müslüman Kardeşler'in liderliğindeki bir hükümete itiraz etmeyeceğini belirtti.

Şefik, el-Hayat televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçilmesi halinde, muhalif partilerden bir ismin başbakanlığı ihtimaline açık olduğunu belirterek, "Mısır'ın gelecek başbakanının Hürriyet ve Adalet Partisi'nden çıkmasında bir sorun görmüyorum" diye konuştu.  Cumhurbaşkanı adayı Şefik Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Ahmed Şefik, halkla beraber Mısır’ı yeniden yapılandıracaklarını, eski düzene dönmenin mümkün olmadığını belirterek, ''Bütün Mısır halkıyla beraber ülkeyi yeniden yapılandıracağız" dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com