Mısır'da ordu kaosa el koydu

Mısır'da ordu kaosa el koydu
Mısır’da yeni anayasa yüzünden liberaller ve İslamcılar arasında patlak veren gerginlikte ordu devreye girdi. Mübarek’in devrilmesine yol açan süreçte sessiz kalan silahlı kuvvetler, Cumhurbaşkanı Mursi’nin konutunu tanklarla korumaya aldı. Göstericilere

Mısır’da bir süredir devam eden protesto ve şiddetli çatışmaları bastırmak silahlı kuvvetlere düştü. Tahrir Meydanı’nda başlayıp son günlerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önüne taşınan gösterilerin durmasını isteyen Cumhurbaşkanlığı Muhafızları, dün 15.00 itibariyle meydanın boşaltılması için ültimatom verdi.

Cumhurbaşkanı Mursi’den yana olan Müslüman Kardeşler destekçileri ile muhaliflerin çatıştığı, polisin sert müdahale ettiği olaylarda yedi kişi öldü. Böylece Mursi iktidara geldiğinden beri ölü sayısı açısından en şiddetli çatışmalar yaşanmış oldu. Neredeyse iç savaşı andıran görüntülere sahne olan çatışmalarda en az 350 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanlığı Muhafızları dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu Ergani Caddesi ve diğer sokak ve caddelerin etrafını tanklarla çevirerek, bölgenin boşaltılması kararına uymayanlara müdahale edeceğinin sinyalini verdi. Sonuçta eylem alanı dün akşam saatlerinde büyük ölçüde boşaltıldı.

MURSİ'YE DESTEK

Ordunun Mursi ve yeni rejimi koruma konusunda gösterdiği çaba dikkati çekti. Devrik lider Hüsnü Mübarek aleyhine geçen yıl başlayan protestoların ardından da tanklar ve askerler sokağa inmiş; ancak kalabalıklara müdahale edilmediği gibi, protestolara engelleme getirilmemişti. Kahire ve diğer kentlerde başlayan protestoların ana nedeni, Mursi’nin 22 Kasım’da yayımladığı tartışmalı genelge. Mursi bu genelgesiyle, yeni anayasa yürürlüğe girene kadar kendisi tarafından alınacak kararların, hiçbir merci tarafından reddedilemeyeceğini duyurmuştu. Bunun üzerine sokağa dökülen kalabalıklar, Mursi’yi “diktatörlük”le suçladı.

MUHALİF LİDERLER MURSİ'Yİ SUÇLADI

Eski cumhurbaşkanı adayı ve Anayasa Partisi Başkanı Muhammed El Baradey, ülkede devam eden şiddet olaylarından tamamen Mursi ve hükümetinin sorumlu olduğunu belirtti. El Baradey, Mısır sokaklarında kutuplaşma ve bölünmenin daha ciddi sonuçlarının da olabileceğini söyledi. Referandumun ertelenmesini isteyen El Baradey, Mursi’nin televizyona çıkıp diyaloga hazır olduğunu açıklaması gerektiğini ifade etti. Bu süreçte El Baradey’le birlikte hareket eden sol Nasırcı Kerame Partisi lideri Hamdin Sabbahi ise, süregiden olayların, Mursi’nin büyük bir hızla meşruiyetini kaybetmesi anlamına geldiğini savundu.

REFERANDUM BEKLENTİSİ

Mısır şimdi, bu kargaşa sürecinde apar topar hazır edilen yeni anayasa taslağı için yapılacak referanduma odaklanacak. Ancak olayların devam etmesi durumunda, referandumun sağlıklı bir şekilde yapılamayabileceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mahmud Mekki, itiraz edilen maddelerin değiştirilmesi için diyalog kapısının açık olduğunu ,Cumhurbaşkanı’nın da diyalogu hazır olduğunu ifade etti. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com