Mısır'da oy verme işlemi yarın başlıyor

Mısır'da oy verme işlemi yarın başlıyor
Mısır'da Benha İdare Mahkemesi'nin 30 yıllık Mübarek rejiminin ardından, bu ayın 23-24'ünde yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini askıya alması yönündeki kararına karşın, iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey ile Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyo
Yetkililer, yüksek mahkemeye itirazda bulunulacağı, mahkemenin "Seçim çağrısını Tantavi yerine Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu yaptı. Bu durum idari bir hatadır" şeklindeki gerekçesinin Danıştay tarafından düzeltilebileceğini açıkladı.
 
İktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin belirtilen tarihler arasında gerçekleşeceği ve söz konusu süreçten bir sapma olmayacağını duyurdu.
 
Öte yandan Mübarek rejiminin ardından yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi, yurt dışında yaşayan Mısırlılar için yarın başlayacak.
 
Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'de yaşayan Mısırlıların, yarın sabah saat 09.00'dan itibaren büyükelçilik ve konsolosluklarda kurulacak sandıklarda oy verme işlemine başlayacaklarını bildirildi.
 
Bu ayın 23-24'ünde yapılacak seçimler öncesi bu akşam Mısırlılar bir ilk daha yaşayacaklar. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki güçlü adayı Abdümunim Ebu el Fütuh ile Amr Musa, üç ayrı televizyon kanalının canlı yayınlayacağı açık oturumda karşı karşıya gelecekler.
 
Söz konusu program aynı zamanda, Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir ilk olma özelliğini taşıyor. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com