Mısır'da Sabaha Karşı Çatışma: 2 Ölü

Mısır'da Sabaha Karşı Çatışma: 2 Ölü
Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda bugün sabaha karşı çıkan çatışmalarda 2 kişi öldü, birçok kişi yaralandı.

Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda bugün sabaha karşı Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile Mübarek yandaşları arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin öldüğü, birçok kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, verdikleri ifadelerde, Tahrir Meydanı'nda bulunan ve Mübarek taraftarlarının mevzilendiği Ekim Köprüsü'nden, Mübarek karşıtlarına doğru ateş açıldığını, 2 protestocunun öldüğü, birçoğunun yaralandığını belirtti.

Mısır Hukukçular Birliği ise meydanda bulunan Mübarek karşıtlarının, Mübarek yandaşlarının açtığı ateşin hedefi olduğunu, birçok ölü ve yaralı bulunduğunu kaydetti.

Tanıklardan 26 yaşındaki Muhammed Seyit Mustafa, ''Böylesi hiç olmamıştı, Mısırlı Mısırlı ile çatışıyor, bu bir iç savaş'' dedi.

-WASHINGTON-

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'ı telefonla arayarak, Mısır'daki Mübarek aleyhtarları ile Mübarek yandaşlarının çatışmalarının yol açtığı şiddet olaylarını ''şok edici'' olarak nitelendirdi ve bu olayların sorumlularının bulunması için bir soruşturma açılmasını istedi.

Washington'daki yetkililer, Kahire'de meydana gelen yeni şiddet olayları karşısında, ABD vatandaşlarının ''vakit kaybetmeden'' Kahire Havalimanına gitmelerini ve bir an önce Mısır'dan ayrılmalarını istedi. Ayrıca, şiddet olaylarının tırmanması nedeniyle Mısır'a ek sefer yapılamama ihtimalinin olduğu da bildirildi.

Mısır'da iç çatışma endişesi

Mısır'da patlak veren gösterilerin 9. gününde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek taraftarları da sahaya indi. Kıyamet senaryosu olarak adlandırılan olaylar sırasında büyük çatışmalar yaşandı.

Başta başkent Kahire ve İskenderiye olmak üzere binlerce Mübarek taraftarı rejim aleyhtarı göstericilere saldırdı, olaylarda 600 kişi yaralandı. Ordu ise çatışmaları kontrol etmekte zorlanıyor. Önceki gün gerçekleştirilen 'milyonların yürüyüşü' sonrası Mübarek'in istifa etmemesi, göstericiler arasında sinirlerin daha da gerilmesine sebep oldu. Tahrir Meydanı'nı dolduran göstericilerle Mübarek taraftarları arasında sabah ve öğleden sonra yaşanan çatışmaların ardından olaylar ara sokaklara da sıçradı.

Öğle saatlerinden itibaren ise Mübarek taraftarları toplanarak Tahrir Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Karşılıklı yaşanan çatışmaların muhalifler tarafından püskürtülmesinden sonra olaylar ara sokaklara sıçradı. Çatışmaların yerleşim birimlerine sıçraması durumunda ülkedeki kaosun içinden çıkılamaz boyutlara ulaşabileceği belirtiliyor. Muhalif göstericiler Mübarek taraftarlarının sokaklardan çekilen polis ve güvenlik birimleri olduğunu öne sürüyor. Ülkede 3 milyon civarında asker, polis ve sivil güvenlik birimi olduğu tahmin ediliyor. Hükümet kurumlarında çalışanların sayısının da 6 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Önceki gün gerçekleştirilen 'milyonların yürüyüşü' sonrası Mübarek'in istifa etmemesi, göstericiler arasında sinirlerin daha da gerilmesine sebep oldu.

Mısır'da patlak veren gösterilerin 9. gününde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek taraftarları da sahaya indi. Kıyamet senaryosu olarak adlandırılan olaylar sırasında büyük çatışmalar yaşandı. Başta başkent Kahire ve İskenderiye olmak üzere binlerce Mübarek taraftarı rejim aleyhtarı göstericilere saldırdı, olaylarda çok sayıda kişi yaralandı. Ordunun kontrol etmekte zorlandığı olaylarda göstericilerle Mübarek taraftarları arasındaki yaşanan çatışmalar ara sokaklara da sıçradı. Çatışmalar akşam saatlerinde de devam etti.

Cuma gününe kadar Mübarek'in çekilmesi için süre veren göstericiler, aksi takdirde hem saraya yürüyeceklerini hem de meydanlardan çıkarak sokaklarda eylemlerini gerçekleştireceklerini vurguluyor.

Ülkedebankave işyerlerinin yanı sıraalışverişmerkezleri, manav ve fırınların kapalı olması, gece sokakları ordudan çok semt komiteleri adı altında ellerinde sopa, balta, bıçak ve demir çubuklar bulunan gençlerin kontrol etmesi tansiyonun daha da yükselmesini tetikliyor.

Mübarek karşıtları, Devlet Başkanı'nın ülkede kargaşa çıkararak ayakta kalmaya çalıştığını öne sürüyor. Bu arada genel seçim sonuçlarının gözden geçirilmesi beklenirken, meclis oturumlarının askıya alındığı bildirildi. Mısır resmi haber ajansı MENA, son genel seçimlerin sonuçları gözden geçirilinceye kadar, meclis oturumlarının askıya alındığını duyurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com