Mısır'da Süpriz Görüşme

Mısır'da Süpriz Görüşme
Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı gösteriler 13. gününe girerken, ülkedeki en büyük muhalif grup olan Müslüman Kardeşler hükümetle müzakereye girme kararı aldı.

Müslüman Kardeşler'in liderlerinden Muhammed Mursi, Mübarek'in Yardımcısı Ömer Süleyman ile bugün ilerleyen saatlerde görüşüleceğini bildirdi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler ile hükümet arasında uzun yıllardır ilk kez doğrudan görüşme yapılacak.

Müslüman Kardeşler'e aktif siyaset yolu mu açılıyor?

TANKLARIN ÖNÜNE YATTILAR

Kahire'de Tahrir meydanındaki göstericiler, yeni çatışmalar çıkması endişesiyle tankların meydandan ayrılmasını engellemeye çalışıyorlar. Göstericilerin yönetimi bırakmasını istediği Cumhurbaşkanı Hüsnü Mubarek ise yeni kabineyle biraraya geldi.

Basın mensupları, göstericilerin motorları çalışan tankların gitmesine engel olmak için meydana giriş yollarında yere oturduklarını belirterek, ordunun meydanda kalması yönünde sloganlar attıklarını kaydettiler.

Bu esnada, askerler ve göstericiler meydanı temizlerken, göstericiler askerleri, Mübarek yanlılarının olası saldırılarına karşı kendilerini barikat gibi koruyan tahrip olmuş askeri araçları buradan kaldırmamaları için ikna etmeye çalışıyorlar.

Resmi kaynaklara göre, salı ve çarşamba Mübarek yanlıları ve karşıtları arasında meydandaki çatışmalarda 8 kişi ölmüş, 900'den fazla kişi yaralanmıştı.
Binlerce Mübarek karşıtı gösterici önceki geceyi çadırlarda geçirirken, meydanda önceki gece duyulan silah sesleri kısa süreli paniğe yol açtı.

Bu arada, Mısır Maliye Bakanı Semir Rıdvan, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Mısır güvenlik güçlerinin gazeteci ve göstericilere karşı tüm kötü muamelelerinden ötürü özür diledi.

Pazartesi göreve atanan Rıdvan, "Kötü muamele kurbanı tüm gazetecilere, tüm yabancılara ve tüm Mısırlılara özürlerimi sunmak isterim" dedi.

Öte yandan, Brezilya'nın Sao Paulo kenti ve Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te, Mısır'daki Mübarek karşıtı göstericilere destek gösterileri düzenlendi. Göstericiler, "Yaşasın Arap devrimi" ve "Kahrolsun firavun" diye sloganlar atarak Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifasını istediler.

KAHİRE'DE GÜNDELİK HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

Mısır'ın başkenti Kahire'de muhaliflerin Tahrir Meydanı'ndaki gösterileri devam ederken, kentin diğer bölgelerinde gündelik yaşamın normale döndüğü gözleniyor.

Hükümetin kamuda çalışan memur ve işçilere bugün iş başı yapmaları çağrısında bulunmasının ardından, kamu kesiminde çalışanlar sabah saatlerinden itibaren iş başı yaptı.

Polisin bazı bölgelerde görev başı yapmasıyla birlikte özel döviz büroları ve petrol istasyonları da hizmet vermeye başladı. Bankaların da yavaş yavaş açılmaya başladığı görülüyor.

Gazete dağıtımındaki sıkıntılardan dolayı gelişmeleri televizyonlardan izleyen halka, bugün ülkede yayımlanan tüm gazeteler de ulaştı.

Kahire'de hükümetin normal yaşama dönüşle ilgili aldığı tedbirler başarılı olurken, bazı özel iş yerlerinin güvenlik sorunlarından dolayı hala kapalı tutulduğu öğrenildi.

Giza bölgesinde taksicilik yapan Hasan Muhammed Ali, kentte normal yaşama dönüşü teyit ederek, "Şu anda her şey normal. Ekmek var, petrol var. Bugün herhangi bir sıkıntı yok" diye konuştu.

Güvenlik sorununun Kahire'de devam ettiğini belirten döviz bürosu işletmecisi Salah Halim ise yine de halka hizmet için büroyu açtıklarını söyledi.

Tahrir Meydanı'ndaki göstericiler, muhalif siyasi partiler ve örgütlerin hükümetle kuracakları diyaloğun sonucunu bekliyor.

MISIR MÜZESİNE SIKI KORUMA

Bu arada Kahire'deki dünyaca ünlü Kahire müzesi ve paha biçilmez hazinesi, Mısır silahlı kuvvetlerinin koruması altında bulunuyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerin merkezi ve sembolü Tahrir meydanındaki müzenin önünde konuşlu bir Abrams tankının yanı sıra, muhabere kıyafetli, ağır kasklı, kurşun geçirmez yelekli ve kalaşnikoflu askerler sürekli nöbet tutarken, bir yanda da itfaiyeciler bekliyor.

Mübarek karşıtı ve yanlısı göstericiler arasındaki kanlı çatışmalarda cephe hattını oluşturan bulvar üzerinde, müzeye girmeyi başaran ve altın arayan kimliği belirsiz kişiler, meşhur müzenin camlarını kırdılar ve 70 kadar tarihi esere zarar verdiler.
Gösterilerin ilk başladığı günlerde, insan zinciri oluşturan halk, yaklaşık 100 bin tarihi eserin sergilendiği müzeye girişleri engellemeye çalışmıştı.

Mısır Eski Eserler Bakanı Zeki Havas, şu anda müzenin çok iyi korunduğu ve herhangi bir zarara uğrayacağı endişesi taşımadıklarını belirterek, aralarında iki Tutanhamun heykelinin de bulunduğu zarar gören tüm tarihi eserlerin onarılabileceğini ve hiçbir tarihi eserin çalınmadığını söyledi.

MÜBAREK YENİ KABİNEYLE BİR ARAYA GELDİ

Bu arada resmi Mena ajansının bildirdiğine göre, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yeni hükümetin bakanlarıyla bir toplantı yapıyor.

İsyan hareketini yumuşatmak için geçen hafta oluşturulan yeni kabineyle Cumhurbaşkanı Mübarek'in ilk buluşmasının ayrıntıları açıklanmadı.
Öte yandan, Mısırlı Nobel barış ödülü muhalif Muhammed El Baradei, Almanya'nın Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, "kansız bir geçiş süreci için öncelikle Mısır Genelkurmay Başkanı ile görüşmeyi tercih ettiğini" söyledi.

"Kansız bir geçişi nasıl yapabileceğimi incelemek için öncelikle komutanlarla görüşmeyi tercih ederim" diyen El Baradei, 29 yıldır görevde bulunan Cumhurbaşkanı Mübarek'i kabul edecek bir Arap ülkesinin şüphesiz olacağını, Bahreyn'den konuşulduğunu kaydetti.

Bu arada Mısır Borsası ülkedeki yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle Pazartesi günü de kapalı olacak.

MÜBAREK'İN DURUMU GÖRÜŞÜLDÜ

Amerikan New York Times gazetesi, Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman ve komutanların Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yetkisini sınırlandırmayı ve cumhurbaşkanlığı sarayından uzaklaştırmayı hedefleyen çeşitli görüşleri değerlendirdiklerini yazdı.

Gazete, üst düzey Amerikalı ve Mısırlı yetkililere dayanarak verdiği haberinde, bu değişik görüşlerin Cumhurbaşkanı Mübarek'i derhal iktidardan çekilmeye çağırmadığını belirtirken, bunların anayasa değişikliği ve diğer reformlarla ilgili muhalefet temsilcileriyle görüşecek Ömer Süleyman tarafından idare edilecek bir geçiş hükümetinin kurulmasını öngördüğünü bildirdi.

BOŞ BİR KİLİSEYE BOMBA ATILDI

EL ARİŞ Mısır'ın kuzeyindeki Refah kasabasında boş durumdaki bir kiliseye bomba atıldı.

Saldırganların, kilisenin dışında bulunan bir haçı da söktükleri, saldırıda yaralanan olmadığı bildirildi. Binada hafif hasar oluştuğu kaydedildi.

DOĞALGAZ BORU HATTINDA PATLAMA

Bu arada Mısır'ın İsrail sınırı yakınındaki bir doğalgaz boru hattında patlama meydana geldi. Mısır devlet televizyonu, Sina Yarımadası'nda El Ariş kenti yakınında bulunan doğalgaz boru hattında meydana gelen patlamanın yangına yol açtığını duyurdu. Görgü tanıkları, bölgede önce patlama sesinin duyulduğunu ve daha sonra gökyüzüne alevlerin yükseldiğini söylediler.

GAZ AKIŞI DURDU

Mısır ordusu, İsrail sınırı yakınındaki bir doğalgaz boru hattında meydana gelen patlamadan sonra hattaki doğalgaz akışını durdurdu.

Mısırlı bir güvenlik kaynağı, "Mısır silahlı kuvvetleri ve yetkilileri, akışın ana kaynağını kapatmayı başardı ve yangını kontrol altına almaya çalışıyor" dedi.

Kaynak, yetkililerin, "yabancı unsurları" sorumlu tuttuğu patlamanın, hattın Ürdün'e doğalgaz sağlayan kolunu hedef aldığını bildirdi.

Devlet televizyonunun haberinde de doğalgaz boru hattındaki patlamanın, sabotajcıların işi olduğu belirtildi.

PATLAMA PETROL İHRACATINI ETKİLEDİ

Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi, petrol boru hattında meydana gelen patlamanın Mısır'ın petrol ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi. Mısır devlet televizyonu ERTU-1'in haberine göre Fehmi, Mısır petrol ve gazının, Ürdün'e gönderilemediğini bunun da gaz ve petrol ihracatının olumsuz etkilenmesi anlamına geleceğini söyledi. Fehmi, maddi kaybın boyutuna ilişkin bir açıklama yapmazken, ERTU-1 televizyonu söz konusu patlamanın sabotaj sonucu meydana geldiğini iddia etti. Patlamanın ardından Mısır'dan İsrail'e gaz akışı da kesilirken, Mısır hükümetinin, boru hattının hızlı bir şekilde onarılması için çalışma başlattığı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com