Mısır'da tansiyon yüksek

Mısır'da tansiyon yüksek
Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çatışma çıktı.

Görgü tanıkları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde Mursi yanlıları ile karşıtları arasında şiddetli çatışmalar çıktığını, tarafların birbirlerine molotofkokteyli ve taşlarla saldırdığını, çatışmalar sırasında 2 kişinin öldüğünü belirtti.
 
Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ömer, çatışmalarda 211 kişinin yaralandığı belirtti.
 
Ömer, çatışmalar sırasında 2 kişinin öldüğü yönündeki haberler hakkında ise, hastane kaynaklarından bu haberi teyid edecek bir bilgi almadıkları açıklamasında bulundu.
 
Mursi'yi protesto eden grupların ülke genelindeki gösterilerinde, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na ve bu grubun siyasi oluşumu olan Hürriyet ve Adalet Partisi'ne (HAP) ait binalar da hedef alındı.
 
MUHALEFET LİDERLERİ MURSİ’Yİ SORUMLU TUTTU
 
Mursi'nin tartışmalı anayasal düzenlemelerinin ardından "Vatanın kurtuluşu" sloganıyla kurulan muhalefet cephesi, ülkede yaşanan şiddet olaylarından Mursi'yi sorumlu tuttu.
 
Anayasa Partisi kurucusu Muhammed el-Baradai, " Bugün tanık olunan şiddetten Mursi ve hükümet sorumludur. Eğer meşruiyeti olmayan bir komisyonun hazırladığı bu anayasa taslağından vazgeçerse biz diyaloğa hazırız" dedi.
 
Kongre Partisi Genel Başkanı Amr Musa da, "Biz anayasa taslağının iptali halinde diyaloğa hazırız" dedi.
 
Mursi yanlıları ile karşıtları arasındaki gerilimin şiddet olaylarına dönüşmesi üzerine, Mısır'ın en yüksek dini otoritesi Ezher'den itidal çağrısı geldi.
 
MURSİ HALKA SESLENECEK
 
Cumhurbaşkanlığı Divan Başkanı Muhammed Rifa el-Tahtavi, ''Cumhurbaşkanı Mursi bugün halka önemli mesajlar vereceği bir konuşma yapacak'' dedi.
 
Tahtavi, Mursi'nin göstericilere karşı şiddet kullanılmaması yönünde kesin talimat verdiğini de aktardı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com