Mısır'daki idam cezaları

Mısırdaki idam cezaları
MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Sarıyaşar:

İSTANBUL (AA) - İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, "Bu karar sözün bittiği yerdir, hukukun katledildiğini resmidir" dedi. 

Sarıyaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'da gerçekleşen darbeden sonra direnişin hala devam ettiğini anlatarak, konu basında yeterince yer almasa da Mısır'da darbe karşıtlarının hala sokaklarda olduğunu söyledi. 

İnsanların Mısır sokaklarında barışçıl taleplerini sürekli dile getirdiklerini belirten Sarıyaşar, darbe rejiminin halkın barışçıl direnişini başka yerlere çekmek için bu tür kararları verdiğini, aynı durumun Bangladeş'te de söz konusu olduğunu ifade etti. 

Sarıyaşar, Mısır'da yönetimin Gazze ile ülkeyi bağlayan ve Gazze halkının adeta nefes damarları olan tünelleri kapatıp bombalayarak, İsrail'in bile yapmadığını hayata geçirdiğinin altını çizdi. 

Darbe yönetimlerinin klasik olarak bir yandan askerle bir yandan da hukukla halkı katlettiğini söyleyen Sarıyaşar, "Bu karar, sözün bittiği yerdir, hukukun katledildiğini resmidir. Bunlar tiyatral mahkemelerdir. Buralarda tiyatro gösterisi yapılıyor" diye konuştu. 

Sarıyaşar, batının demokrasi karşıtı kararlara sessiz kalmasını eleştirerek, 28 Şubat sürecinde de Türkiye'de benzer kararların verildiğini, hapishanelerde yatmaya devam eden vatandaşların bulunduğunu anlattı. 

"Hiçbir insana zarar vermemiş, kimseyi öldürmemiş insanlara verilen bu idam cezalarını kabul edilemez buluyorum" diyen Sarıyaşar, batının sessiz kalarak katliama ortak olduğunu dile getirdi. 

Sarıyaşar, Mısır'da darbe yönetimini birincil olarak destekleyen ülkenin yanıbaşındaki Suudi Arabistan olduğuna dikkati çekerek, Mısır halkının direnişinin bölge halkının direniş gücünü ve umudunu artıracağını aktardı. 

Mısır'ın kısa sürede darbe yönetiminden kurtulması halinde Suudi Arabistan halkının da özgürlük isteğinin artacağını bildiren Sarıyaşar, Suudi Arabistan yönetiminin Mısır halkının direnişinden bu nedenle rahatsız olduğunu ifade etti. 

Cüneyt Sarıyaşar, bölge halkının özgürlüğe kavuşmasının sancılı ve acılı olacağını ancak Mısır halkının direnişinden geri dönüşü olmamasının bölge halklarına örnek olacağını kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com