Mısır'daki idam cezaları

Mısırdaki idam cezaları
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:

ANKARA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Mısır'daki idam kararlarına ilişkin, "Bu idamların, ne hukukla ne vicdanla ne ahlakla ne de insanlıkla alakası vardır. Bu karar, gün gelir kararı verenlerin boyunlarına dolanır çünkü hiçbir mazlumun ahı yerde kalmaz" dedi. 

Kamalak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesi kararının insanlık dışı olduğunu belirterek, Mısır halkına yapılmış bir ihanet olan kararı tarihin asla affetmeyeceğini söyledi. Bu kararla darbecilerin hukuk ve insanlık dışı yüzlerinin bir kez daha görüldüğünü ifade eden Kamalak, darbecilerin sadece Mısır'ı değil bütün İslam coğrafyasını hedef alan sinsi ve kirli bir oyunun figüranı olduğunu ileri sürdü. 

Kamalak, şöyle devam etti:

"Bir hukukçu olarak söylüyorum, bu idamların, ne hukukla ne vicdanla ne ahlakla ne de insanlıkla alakası vardır. Bu karar, gün gelir kararı verenlerin boyunlarına dolanır çünkü hiçbir mazlumun ahı yerde kalmaz. Türkiye geçmişte bunun acı örneklerini yaşamıştır. Darbecilerin astığı insanların anıtları dikilmiş, millet tarafından her daim hayırla anılmışlardır ancak onları asan darbecilerin bugün adları bile hatırlanmamakta, hatırlandığında ise beddua ile anılmaktadır. Mısır'daki darbeciler de bu insanlık dışı kararın hesabını ne tarih önünde ne de insanlığın vicdanı karşısında veremezler. Tekrar ediyorum, bir an evvel bu vahim hatadan geri dönülmeli, Mısır normalleşmelidir. Mısır halkının meşru iradesiyle işbaşına gelmiş olan Sayın Muhammed Mursi'ye görevi derhal iade edilmelidir. İslam ülkeleri ve tüm uluslararası kuruluşlar, bu antidemokratik darbeyi reddetmeli ve açık bir dille sivil iradeden ve meşru başkan Mursi'den yana tavır almalıdır."

Müslüman ülkelerin adım adım parçalandığını, bunun için her türlü mezhep farklılığının kışkırtıldığını, etnik farklılıkların tahrik edildiğini savunan Kamalak, "İşbirlikçiler eliyle, coğrafyamız hızla büyük bir savaşın içine itiliyor. Bütün dünya, İslam aleminin birliğine, bütünlüğüne olan ihtiyacı haykırmaktadır" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com