Mısır'daki idam cezaları

Mısırdaki idam cezaları
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, "Şu anda Mısır'da olağan bir rejim yok, bir darbe rejimi var. Bu dönemde verilen hiçbir kararın toplumun vicdanını, dünya insanlığının vicdanını tatmin edeceğini düşünmüyoruz" dedi.

Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, adil yargılanmanın bir insanın en temel haklarından biri olduğunu belirterek, adil yargılanma hakkı olmadan verilen hiçbir kararın ne toplum vicdanını ne de hukuku memnun etmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

Darbe dönemlerindeki tüm yargılamaların hukuk açısından ne gibi katliamlar doğurduğunu herkesin bildiğini dile getiren Işık, dünyanın değişik ülkelerinde darbe döneminde yapılan yargılamaların hangi sonuçlara sebep olduğunu yaşayarak gördüklerini kaydetti. 

Işık, şöyle devam etti:

"Mısır hükümetinin behemehal bu yargılamaların adil olarak yapılması noktasında ehemmiyet göstermesi, verilen mahkumiyet kararlarının, idam kararlarının derhal durdurulması en temel insan hakkıdır. Şuanda Mısır'da olağan bir rejim yok, bir darbe rejimi var. Maalesef Batının çıkarları dolayısıyla göz yumduğu, görmezden geldiği hatta örtülü olarak desteklediği bir darbe dönemi yaşanıyor Mısır'da. Bu dönemde verilen hiçbir kararın toplumun vicdanını, dünya insanlığının vicdanını tatmin edeceğini düşünmüyoruz. En doğru olan, kesinlikle bu kararların uygulanmaması ve adil yargılanma yolunun açılmasıdır."

Batının işine geldiği zaman "demokrasi taraftarı", işine gelmediği zaman "darbe taraftarı" olduğunu belirten Işık, "Mısır'da darbeyi destekliyor, başka bir yerde başka birtakım tavırlar alıyor. Filistin'deki katliamları görmemezlikten geliyor, Mısır'daki insanlık suçlarına kayıtsız kalıyor ama Türkiye'de hukuk sistemine, hukuka saygı göstermeyen twitter yasağıyla ilgili açıklama yapıyor" diye konuştu. 

- "Sen eğer demokratsan Mısır'da önce o demokratlığını göster"

Işık, "Sen eğer demokratsan Mısır'da önce o demokratlığını göster. Suriye'de bir katil 160 bin kişinin kanına girdi. Orada kılını kıpırdatmayan Batı, Türkiye'de bir meşru olayda, hukuk sistemini hiçe sayan Türkiye'yi adeta yok sayan bir şirkete yönelik Türkiye'nin aldığı meşru bir karar dolayısıyla Türkiye'yi eleştirmeye başladı. Bu Batı'nın çifte standardını, ikiyüzlülüğünü gösteriyor. Eğer demokratsanız sadece kendi içinizde demokrat olmayın" ifadesini kullandı. 

Batının bugün çok ciddi bir itibar kaybına uğradığını anlatan Işık, "Dünyada Batı karşıtlığının neden güçlendiğini anlamak istiyorsanız batının bu ikircikli ve ikiyüzlü tavrına bakın" dedi.

Bakan Işık, Bunun kabul edilemeyeceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Siz Batı dünyasında 'demokrasi' diyeceksiniz, İslam dünyasında 'diktatörlük' diyeceksiniz. Bunun da hiçbir kişiye, hiçbir kuruma, hiçbir devlete anlatmaya imkanınız olmaz. Demokrasiyse Filistin'de de demokrasi olacak, Mısır'da da demokrasi olacak, Tunus'ta da demokrasi olacak, Cezayir'de de demokrasi olacak, Almanya'da da demokrasi olacak, Amerika'da da demokrasi olacak Türkiye'de demokrasi olacak. Almanya'da demokrasiyi savunup, Mısır'da diktatörlüğü savunmanın demokratik anlayışa hiçbir şekilde bağdaşacağını düşünemeyiz. Siyasi etik genel kurallarla hareket etmeyi gerektirir. Ülke çıkarı eğer siyasi etiğin önüne geçiyorsa ve bunda siz savunduğunuz ilkeleri tamamen tersyüz ediyorsanız size kimsenin güvenmesini beklemeyin. Batının ve Amerikanın üzerinde itibar kaybının burada aranması gerektiğini düşünüyorum." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com