Mısır'daki idam cezaları

Mısırdaki idam cezaları
CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu:

TBMM (AA) - MELTEM ÖZTÜRK - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Mısır'da darbe karşıtı gösterilere katılan 529 kişiye verilen idam kararını, "Siyasi suçlar açısından idam cezasına herkesin karşı çıkması gerekir. Hükümet'e tavsiyem, bunu siyasi bir konu haline dönüştürmemesidir" diye değerlendirdi.

Loğoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  CHP'nin, prensip olarak idam cezasına karşı olduğunu söyledi. 

Mısır'ın ayrı bir özelliği bulunduğuna işaret eden Loğoğlu, çok sayıda insanın aynı anda idam cezasına mahkum edilmesinin olağandışı bir durum olduğunu belirtti. 

Loğoğlu, Mısır'ın böyle bir karara ihtiyacı olmadığını dile getirerek, bu nedenle mahkeme sürecinin ileriki aşamalarında, verilen idam cezalarının geri çevrileceğini ümit ve temenni ettiğini söyledi. Loğoğlu, Mısır halkının kutuplaşmaya değil barış ve uzlaşmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı. 

İdam cezası kararlarının çok kısa bir sürede ve ikinci duruşmada verildiğinin anımsatılması üzerine Loğoğlu, Mısır adalet sistemini, mahkemesini eleştirebileceklerini ancak buna gerek olmadığını kaydetti. Loğoğlu, iki gün yerine iki yıl da sürse aynı şeyleri söyleyeceklerini ifade etti.

Loğoğlu, siyasi suçlar açısından idam cezasına herkesin karşı çıkması gerektiğini ifade etti. Loğoğlu, siyasi suç nedeniyle idam cezalarının, Türkiye dahil o toplumlarda büyük yaralar açtığını, bu yaraların onarılmasının da hiç mümkün olmadığını söyledi.

Mısır halkının, adaletinin, hükümetinin, medya ve sivil toplum kuruluşlarının hep birlikte bu yanlışa, büyük hataya düşmemesi için çaba göstermesi gerektiğini vurgulayan Loğoğlu, bunu Mısır halkının çözmesi, sonuçlandırmasının önemine işaret etti. Loğoğlu, dışarıdan ancak Mısır halkı için temennilerde bulunabileceklerini belirterek, özellikle Mısır hükümetine görüşlerini de bildirmeleri gerektiğini belirtti.

Loğoğlu, AK Parti'nin bunu,  "Bunlar Müslüman Kardeşler'di, onun için bu cezayı veriyorlar. Darbe hükümeti, darbe adaleti böyle olur" şeklinde  başka boyuta çekeceğini savundu. Loğoğlu, Hükümet'e, siyasi bir konu haline dönüştürmemesini tavsiye ettiğini vurgulayarak, Mısır halkının yanında olduklarını, hukuk sisteminin işlemesini istediklerini, bu cezaların uygulanmayıp, temyiz sürecinde onarılması gerektiğini söylemeleri gerektiğini belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com