Mısır'daki idam cezaları

Mısırdaki idam cezaları
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üstün:

TBMM (AA) - COŞKUN ERGÜL - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, 21. yüzyılda Mısır'da yargı kararı görüntüsü altında katliam yapıldığını belirterek, "Nasıl ki bir balina buzullara sıkıştığında dünya seferber oluyorsa, burada da dünyanın seferber olması ve bu idamlara karşı tepkisini en yüksek dereceden dile getirmesi gerekir" dedi.

Üstün, Mısır'da, 20 dakika süren duruşmada darbe karşıtı 529 kişiye idam cezası verilmesini AA muhabirine değerlendirdi. 

"Daha önce topla, tüfekle katliam yaptılar; şimdi yargı eliyle katliam yapıyorlar. Bu bir katliamdır, yargı kararı ya da hukuk değildir" diyen Üstün, belki bunun gibi yüzlerce idamın sırada beklediğini söyledi.

"Bu rejim artık tamamen şirazeden çıkmış vaziyette" diyen Üstün, şunları kaydetti:

"21. yüzyılda Mısır'da yargı kararı görüntüsü altında katliam yapılıyor. Uluslararası toplum bu rejimi hala nasıl müdafaa ediyor, görmezden geliyor, destekliyor, inanılır gibi değil. Bu yapılan tam bir vahşettir. Bu yapılan, yargı eliyle oradaki bir grubu katletmektir. Bir seferde 529 idam kararı çıkıyor; bunun devamının da olacağı anlaşılıyor. Binlerce idam cezası verilecek gözüküyor. Dünyanın neresinde böyle bir ülke var? En kötü rejimlerde dahi böyle bir uygulama yok, böyle bir sonuç ortaya çıkmıyor. Bu konuda en fazla eleştirilen ülke olan Çin de dahi böyle bir uygulama yok. Bu, adata fikri insan temizliğidir, kendisinden olmayan, kendisini desteklemeyen grupları yargı eliyle temizleme, yok etme anlayışıdır, operasyodur. Burada da yargı maşa olarak kullanılmıştır.

Bütün dünyanın buna karşı gelmesi gerekir. Nasıl ki bir balina buzullara sıkıştığında dünya seferber oluyorsa, burada da dünyanın seferber olması ve bu idamlara karşı tepkisini en yüksek dereceden dile getirmesi gerekir. Burada yargı yoluyla planlı bir şekilde katliam yapılacağı belli; bu idamlara, kararlara ve operasyona uluslararası camia göz yummamalı. Arap ülkeleri bugün, dönem başkanlığını Mısır'a verelim mi vermeyelim mi diye tartışıyor. Bu, utanç verici bir durum. Sesini çıkartmayan batı için de utanç verici bir durum. Bir tek Türkiye ve Katar sesini çıkarttı, ilkesel davrandı. Tepkisini ortaya koymayan ülkelerin ulusal çıkarları, acaba daha kaç Müslüman'ın ölmesine neden olacak. Binlerce Müslüman zaten tankla, tüfekle katletilmişdi, şimdi ise planlı bir şekilde, uyduruk mahkemelerde idam kararları veriliyor. Allah göstermesin bunlar infaz edilmeye başlanınca, tam bir kaos yaşanacak ve iş katliama dönüşecek."

Üstün, bu işlere ilk başlandığında "Darbe demek kan ve gözyaşıdır, katliamdır" dediğini ifade ederek, "İşte kan, gözyaşı ve katliam devam ediyor Mısır'da. Bunun en acı tarafı da bunun yargı kararıyla, hukuk kılıfı altında yapılıyor olmasıdır" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com