Mısır'daki öğrenci gösterileri

Mısırdaki öğrenci gösterileri
Gösterilerde "polise bağlı güvenlik güçlerinin üniversitelerde yeniden görev yapmasını onaylayan" mahkeme kararı ile öğrencilerin gözaltına alınması protesto edildi

KAHİRE (AA) - Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen öğrenci gösterilerinde "polise bağlı güvenlik güçlerinin üniversitelerde yeniden görev yapmasını onaylayan" mahkeme kararı ile "öğrencilere yönelik gözaltılar" protesto edildi. 

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın çağrısı üzerine "ABD ve Siyonistler Bizi Yönetemez" adı altında düzenlenen gösteriler çerçevesinde Kahire'nin doğusundaki Aynu'ş-Şems Üniversitesi'nde öğrenciler, sıradışı bir eyleme imza attı. Gözaltına alınan arkadaşlarının doğum günü münasebetiyle kutlamalar yapan öğrenciler, üniversite güvenliğinin göstericilere yönelik baskı uyguladığı gerekçesiyle söz konusu kararı reddettiklerini dile getirdi. 

Güvenlik güçlerinin üniversite ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteride, gözaltına alınan arkadaşlarının posterlerini taşıyan göstericiler, mevcut yönetim ve ordu aleyhinde sloganlar attı.

 Beni Suveyf Üniversitesi'nde düzenlenen eylemde ise gözaltına alınan öğrenci ve öğretim görevlilerinin posterlerini taşıyan göstericiler, İçişleri Bakanlığı aleyhinde slogan attı. 

Kahire Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde de darbe karşıtı öğrenciler, 6 gün önce uygulamaya başladıkları dersleri boykot kararını, gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakana kadar devam ettireceklerini açıkladı. Kahire Üniversitesi Rektörü Cabir Nassar, Amr Muhammed başkanlığındaki göstericilerden bir grupla görüştü. Amr, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rektör Nassar'ın üniversite öğrencilerinden Hamdi Ahmed Ali'nin serbest bırakılması için gerekli müdahaleyi yapacağına dair söz verdiğini kaydetti. 

Ülkenin kuzeyinde yer alan Şarkiye'deki ez-Zekazik Üniversitesi'nde bir araya gelen öğrenciler de üniversitelerdeki güvenlik güçlerine yönelik mahkeme kararının iptali için insan zinciri oluşturdu.

İskenderiye Üniversitesi'nin eğitim ve ticaret fakültelerinin öğrencileri de darbe karşıtı gösterilere hafta boyunca devam edeceklerini belirtti. İskenderiye Üniversitesi'nin mühendislik ve fen fakültelerinde düzenlenen eylemlerde ise askeri darbe karşıtı sloganlar atıldı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com