Mısır'dan TRT'ye kötü haber!

Mısır'dan TRT'ye kötü haber!
Mısır'da El Fetih Camii'nde görev yaptığı sırada gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan'ın tutukluluğunun devamına karar verildi.
Mısır'da ordunun 3 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbeye karşı Kahire'deki Rabia Adeviyye ve Nahda meydanlarını dolduran binlerce kişiye yönelik olarak 14 Ağustos'ta gerçekleştirilen katliamın ardından geçtiğimiz Cuma günü de gösteriler düzenlenmiş; çok sayıda darbe karşıtı göstericinin hayatını kaybettiği bu gösterilerin ardından bir grup eylemci Kahire'deki El Fetih Camii'nde mahsur kalmıştı. 
 
Cami dışında toplanan ve 'Baltacı' olarak anılan suç gruplarının ve güvenlik güçlerinin saldırısından korkan eylemciler cumartesi öğle saatlerine kadar camiden çıkmamıştı. Aralarında AA muhabiri Hibe Zekeriya ve TRT muhabiri Metin Turan'ın da bulunduğu bazı gazeteciler de camide mahsur kalanlar arasındaydı. Mısır güvenlik güçlerinin cumartesi öğle saatlerinde camiye düzenlediği operasyonun ardından AA ve TRT muhabirleri de gözaltına alınmış, Hibe Zekeriya kısa bir süre sonra serbest bırakılırken, yapılan tüm girişimlere rağmen TRT muhabiri Metin Turan'ın özgürlüğüne kavuşması sağlanamamıştı.
 
Daha önce tutukluluk süresi iki hafta uzatılan Turan’ın 17 Eylül’de serbest kalmak için avukatı aracığıyla yaptığı başvuru kabul edilmedi. Savcılık Turan’la ilgili işlemlerin tamamlanmadığını ileri sürerek süreyi 28 Eylül tarihine kadar uzattı.
 
Turan’la birlikte tutuklu bulunan batılı beş gazetecinin de süresi uzatıldı. Tutuklu iki Kanadalı gazetecinin hiçbir gerekçe gösterilmeden keyfi tutukluluk hallerinin devam etmesi üzerine açlık grevi başlattıkları bildirildi.
 
Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği’nin de Turan’ın serbest bırakılması için girişimlerini sürdürdüğü ve büyükelçilik yetkililerinin düzenli olarak Turan’ı ziyaret ettikleri belirtildi. Mısır makamları Turan’ın gazetecilik görevi için değil Müslüman Kardeşler’i desteklediği için El Fetih Camii’ne gittiğini iddia ediyorlar.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com