Mısır'dan Türkiye'ye büyük şok!

Mısır'dan Türkiye'ye büyük şok!
AKP Hükümetinin yanlı politikaları Türkiye'yi küçük düşürüyor.
Mısır Türkiye'nin Kahire Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'yı "istenmeyen kişi" (persona non grata) ilan etti. Bu çercevede Mısır  Botsalı'nın Mısır'ı terk etmesini istedi.
 
Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın Protokol Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından Botsalı'a konun bizzat çağırılarak söylendiği belirtildi.
 
Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada Türk büyükelçisinin Mısır’ı terk etmesini istediklerini açıkladı. Sözcü, büyükelçinin gönderilmesi isteğinin gerekçesi olarak Türkiye’nin sürekli olarak Mısır’ı içişlerine karışıyor olmasını gösterdi.
 
Mısır’ın diplomatik ilişki seviyesini büyükelçi düzeyinden maslahatgüzar seviyesine indiğini ayrıntıları Ankara'ya aktaran Türkiye'nin Kahire Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın 3 gün içerisinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.
 
Mısır’ın kararı sonrası açıklama yapan Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır’ın istikrarının bölge için elzem olduğunu belirterek, “Türk ve Mısır halk kardeştir” dedi. ‘İstenmeyen adam’ ilan edilen Botsalı, Mısır için dua etmeye devam edeceğini de ekledi.
 
Dışişleri Bakanlığı’nın da bir değerlendirme yaparak mütekabiliyet çerçevesinde Mısır’ın Ankara Büyükelçisi’nin istenmeyen adam ilan etmesi bekleniyor.
 
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedir Abdelati, Erdoğan’ın sözlerini “provokatif” olarak tanımlarken, Başbakan’ı Mısır’ın “iç işlerine müdahale etmekle” suçladı.
 
Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Mısır’daki Rabia katliamının 100′üncü gününü değerlendirerek Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargı karşısındaki duruşunu alkışladığını söylemişti.
 
Başbakan, “Ben, Sayın Mursi’nin yargı karşısındaki tutumunu alkışlıyorum, ona saygı duyuyorum, onu yargılayanlara benim saygım yok” diye konuşmuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com