Mısır'ın Yeni Umudu Google

Mısır'ın Yeni Umudu Google
Mısır'da 12 gün gözaltında kalan Google yöneticisi kameralar karşısında ağladı.

Serbest bırkıldıktan sonra Mısır'ın sevgisini kazanan Google yöneticisi Gonim, gerçek kahramanın halk olduğunu söyledi.

Mısır'da eylemlerin başlamasından sonra tutuklanan ve 12 gün gözaltında kalan Google yöneticisi kameralar karşısında ağladı. Bu görüntü sonrası isyanın 15'inci gününde şimdiye kadarki en büyük gösteriler gerçekleşti.

Mısır'da eylemlerin başlamasından iki gün sonra tutuklanan Google yöneticisi, ayaklanmada 300'den fazla insanın öldüğünü öğrendikten sonra kameralar karşısında gözyaşlarına hakim olamadı. Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerin fitilini ateşleyen isimlerden olan Google Ortadoğu ve Afrika Pazarlama müdürü Vael Gonim serbest bırakıldıktan sonra gazetecilere 15 gündür dış dünyayla iletişiminin koptuğunu söyledi. Bu sırada, halk ayaklanmasında 300'den fazla insanın hayatını kaybettiğini öğrenen Gonim kameralar karşısında ağlamaya başladı.

Gonim'in gözyaşlarının ardından “Gonim'in gözyaşları milyonları hareketlendirdi” yorumu yapıldı ve sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 70 bin insan Gonim'e destek verdi. 12 saat içinde Gonim'i ayaklanmanın sözcüsü yapmak isteyen grubun Facebook sayfası 120 bin kişi tarafından “beğenildi.” Mısırlı Mida Acura “Mübarek'i destekleyen 200 kişi tanıyorum. Ama Gonim'in gözyaşlarını görünce onlar da sokağa çıktı” dedi. AFP ajansı Mısır'da ilk günden bu yana bu kadar büyük bir kalabalık görülmediğini “flaş haber” olarak geçti. Gonim, Tunus'taki ayaklanmayı başlatan Muhamed Bouazizi'nin Mısır'daki temsilcisi olarak tanımlandı. Görüntülerin ekranlara yansıması üzerine ayaklanmanın yeni yüzü olan Gonim “Konuşmak isteyen halkı tutuklayan bir sistem yıkılmalıdır” dedi.

Dün halkın isyanına dahil olan Gonim, bir platform üzerinde bir konuşma yaptı. Gonim “Ben kahraman değilim, siz kahramansınız. Oğullarını, kızlarını idealleri için kaybeden ebeveynlere sesleniyorum. Gerçek kahramanlar ülkeleri için can veren çocuklarınızdır” dedi. Mısır'ın herkesin üstünde olduğunu belirten Gonim “Sokaklardaki kan boşuna akmamış olsun. Biz yanlış birşey yapmadık” dedi. Mısırlılar Gonim'in gözyaşlarının, Mısırlı yetkililerin açıklamalarından daha doğal olduğu belirtildi.

Mübarek basının desteğini kaybetti

Mısır'ın en büyük gazetesi El Ahram, 30 yıllık Mübarek rejimine verdiği desteğini dün çekti. Gazetenin genel yayın yönetmeni Osama Saraya tarafından kaleme alınan ve gazetenin manşetinde tam sayfa olarak yayınlanan başyazıda Mısır'da yaşananın bir “devrim” olduğu belirtildi ve rejimin artık buna sessiz kalamayacağı ifade edildi. Yazıda Mübarek'e istifa çağrısı yapılmamış olsa da bugüne de rejime kayıtsız bir şekilde destek veren ve Mısır'da “devlet gazetesi” olarak bilinen El Ahram'ın böyle bir manşetle çıkmış olması Mısır'da bir dönemin kapanmakta olduğunun en büyük sinyali olarak yorumlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com