Mısırlı Ünlü Alim Kardavi Kutuplara Gidiyor

Mısırlı Ünlü Alim Kardavi Kutuplara Gidiyor
6 ay gece, 6 ay gündüzün yaşandığı kutuplarda namaz nasıl kılınır, oruç nasıl tutulur?..

Güneşin doğuşu ve batışının Türkiye'deki gibi düzenli olmadığı 45 derece ve üzerindeki enlemlerde bulunan ülkelerdeki Müslümanların namaz ve oruç vakitlerinin düzenlenmesi için Mısırlı din adamı Yusuf El Kardavi bir ekiple birlikte bir süre Norveç'te yaşayacak. Bu bölgelerdeki Türk Müslümanları da bu heyete Diyanet İşleri Başkanlığından bir kişinin katılmasını istiyor. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hamza Aktan, "Finlandiya'da, İşveç'de, Norveç'de, kuzey kutbuna doğru yakın yerlerde dini müşavirlerimiz, işçilerimiz var. Bizzat buradan gidip gözlem yapmış olan arkadaşlarımız da var bize bilgi veren.Vakit oluşmuyor diye namazı yok farz edemeyiz. Biz buralarda takdir yaptık' diye konuştu. Hz. Muhammed'e 'bir yılın bir gün gibi yaşandığı döneme ulaşırsak nasıl namaz kılalım sorusuna' 'takdir edersiniz' şeklinde cevap verdiğini aktaran Aktan, burada maksadın kulun Rabbine ibadet etmesini sağlamak olduğuna işaret etti. 'Vaktin oluştuğu yerler elbette vakte uyulacaktır ama vaktin oluşmadığı yerden namaz tatil edilecek değildir' diyen Aktan, yaptıkları uygulamayla bir taraftan burada bulunan din görevlilerine sıkıntı çıkarmamaya çalıştıklarını, bir taraftan da bölgenin yerli insanların rahatsız olacakları bir durum yaratmamaya çalıştıklarını ifade etti.

SONUÇ DEĞİŞMEZ
Aktan, "Kardavi de gitsin başka biri de gitsin netice itibariyle bu realiteyle karşı karşıya kalacaktır. Bu realiyeti dikkate alarak bir çözüm üretmek zorundadır. Yerinde görmesi bir avantajdır. Ama sonuç değişmeyecektir. Çünkü aslolan kulun Rabbine kulluk görevini yerine getirmesidir. O vakitler belli periyodlarda Allah'a secde edip kulluk görevini yerine getirmesidir önemli olan' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Astronomu İlhami Aşıkkaya da 45 derece enlemi üzerindeki ülkelerde imsak ve yatsı vakti belli bir zaman dilimi içerisinde oluşmadığını söyledi.

Oruçta büyük zorluk
45 derece enlemi ve üzerindeki ülkelerde yaşayan Müslümanlar, özellikle Ramazan aylarında namaz ve oruç vakitleriyle ilgili sıkıntılar yaşıyor. 2009 yılından beri yaz aylarına denk gelen Ramazan'da bazen bir saat içinde hem iftar, hem sahur yapmak hem de yatsı namazını kılmak zorunda kalınabilen noktaların bulunduğu bu bölgelerdeki sorunların çözümü için Mısırlı din adamı Kardavi'nin bir heyetle bir süre Norveç'te yaşayarak vakitleri oluşturmaya çalışacağı öğrenildi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com